Popüler Haberler

Fortnite oyunu nasıl oynanır? | Nedir? | Hileleri | Nasıl indirilir?

Dünya genelinde büyük bir patlama yapan Fortnite oyunu büyük küçük bütün oyun severlerin dikkatini çekmeyi başardı. 100 milyon dolarlık dev bir ödül kazanan Fortnite oyununu oyunseverler tarafından merak ediliyor. Peki Fortnite oyunu nasıl oynanır? Fortnite oyunu nedir? Fortnite hileleri nelerdir? İşte tüm detaylar...

Fortnite oyunu nasıl oynanır? Global bir sektör olan bilgisayar oyunlarına bir fenomen oyun daha katıldı. Büyük bir popülerite kazanan Fortnite internet kafelerde ve evde oyun oynayanlar için bir numaralı oyun oldu. Ücretsiz olarak oynanan oyunun basit oynayışı ama ustalaşması zor olan bir oyun olması oyunseverleri kendine bağlayan diğer unsurlardan birisi. Peki Fortnite nedir? Fortnite oyunu nasıl oynanır? Fortnite hileleri nelerdir? Fortnite nasıl indirilir? İşte detaylar...


FORTNİTE OYUNU NASIL OYNANIR?

PUBG'ye oldukça benzese de, grafik tasarımı ve bir iki farklı detayla PUBG'den ayrılıyor. Oyundaki amaç ise oyunu epey eğlenceli kılıyor: Sizi bir kara parçacığına bırakıp diğer 99 insan arasında hayatta kalarak sizlere tatlı bir zafer yaşatmak. 25 Temmuz 2017 tarihinde PC, PS4 ve Xbox One için satışa sunulan Fortnite, oyuncuların dört kişiye kadar takım kurup sayısız görev yaptığı bir oyun. İçerik açısından oldukça zengin olan ve kabaca "Left 4 Dead ile Minecraft karışımı" olarak tanımlanabilecek Fortnite’ın temelini oluşturan PvE (Save the World) kısmı halen yapım aşamasında ve tamamlandığında ücretsiz olarak oynanabilecek.

FORTNİTE NASIL İNDİRİLİR?

Kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesine ulaşan Fortnite, birkaç hafta önce 40 milyon toplam ve 3.4 milyon eş zamanlı oyuncuya ev sahipliği yaparak büyük başarı elde etti. Bunun en önemli nedenlerinden biri tabii ki oyunun BR modunun ücretsiz oynanabilmesi. Peki oyunu nereden indireceksiniz? Birçok kişi gibi siz de ilk olarak Steam’e bakmış olabilirsiniz ancak yapımcı Epic Games, Fortnite’ı sadece kendi yazılımı üzerinden indirtiyor. Eğer Fortnite’ın Save the World modunu oynamak isterseniz de epicgames.com/fortnite adresi üzerinden oyunu satın almanız gerekiyor. Oyunun Standart Edition’ı 19.99$, Deluxe Edition’ı 59.99$, Super Deluxe Edition’ı 89.99$ ve Limited Edition’ı 149.99$’dan satılmakta ama gözünüz korkmasın, Save the World de tamamlandığında ücretsiz oynanabilecek.

FORTNİTE NEDİR?

Gündüzleri çevreden topladığınız, araştırıp bulduğunuz alet ve ekipmanlarla kendinize barınak yaparken, geceleri ise size saldıran canavarlara karşı hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Oyunun free-to-play modunda olduğunu ve düşük sistem gereksinimlerine rağmen son derece güzel grafiklere sahip olduğunu da söyleyelim.

3.0.0 GÜNCELLEMESİ

Fortnite’ın yapımcısı Epic Games, belki de tüm oyun firmalarına örnek olması gereken bir politika izliyor. Oyunu büyük bir şeffaflıkla geliştiren yapımcılar hemen hemen her konuda oyuncuların fikirlerini alarak ilerleme sağlıyorlar. Güncellemeler sonrası oluşan hataları da kısa sürede ortadan kaldıran Epic Games, oyuna ve oynanışa sürekli yenilikler getiriyor. Üçüncü sezonun başlaması ve 3.0.0 güncellemesinin yayımlanmasıyla beraber BR modunun silah yelpazesine "Hand Cannon" eklenirken, inşaat konusunda da önemli geliştirmeler yapıldı. Yeni "Turbo Building" özelliği sayesinde artık inşaat sırasında her bir parça için mouse’a tek tek tıklamak yerine basılı tutmak yeterli oluyor. "Auto Change Materials" ise inşaat sırasında kullanılan odun, tuğla ve metal kaynaklarından biri bittiğinde mevcut diğer kaynaklara otomatik geçiş sağlıyor ki bu sayede panik halindeki inşaat girişimlerinde oluşan tıkanmalar ortadan kalkıyor. Save the World tarafındaysa oyuna Hoverboard eklendi ki bunun ilerleyen dönemde BR’ye gelme ihtimali heyecan verici. Bu arada oyunun konsol sürümlerinin frame-rate değerinin de 60’a çekilmesi bir diğer önemli gelişme. Son olarak benim gibi renk körlerine şu müjdeyi vereyim ki oyuna renk körü modu getirildi!

YENİLİKLER

Çıkışıyla beraber oyunculara rengarenk bir içerik sunan Fortnite BR için ilerleyen aylarda "Battle Pass" denen bir sistem hazırlandı. Oyunun ikinci sezonu olarak lanse edilen dönemde yaklaşık 10$’a satışa sunulan Battle Pass ile oyuna -tamamı kozmetik olmak üzere- karakterler, emote’lar, danslar ve daha birçok eşya eklendi. Bunların küçük bir kısmına direkt erişilebilirken büyük bir kısmıysa günlük görevleri yaparak kazanılan yıldızlarla açılıyor. Ha paraya kıyarım derseniz de sağlam bir meblağ ödeyerek tüm içeriğe ilk günden sahip olabilirsiniz. Henüz yayımlanan üçüncü sezon Battle Pass’iyse öncekine göre çok daha fazla içeriğe sahip ve bu sezonun en büyük ödülü John Wick’in kopyası sayılabilecek bir karakter.

HEDEF NE?

Oyuna ilk kez benim yaptığım gibi hiçbir şey bilmeden girerseniz, domdom kurşununu alnınıza yemeniz çok büyük bir olasılık. Oyundaki bir numaralı hedefinizin ölmemeye çalışmak ve öldürebildiğiniz kadar insan öldürmek. Etliye, sütlüye karışmadan oynayayım diyorsanız bir yer bulup gizlenebilirsiniz ama her an birisi sizi bulup öldürebilir; bu ihtimali de gözden çıkarmayın.

Oyunda kaçmanız gereken şeylerden birisi de The Storm; yani fırtına. The Storm, sizin güvenli bir yere girmenize sebep olacak sürekli bir tehdittir. Çoğunlukla olduğu yerde bekleyen oyuncuların periyodik olarak hareket etmesini isteyen bu fırtınaya yakalanırsanız, sağlık çubuğunuzdan epey bir kısmı kaybedebilirsiniz.

BATTLE ROYALE

Gelelim asıl meseleye, yani birçoğunuzun bu yazıyı okuma nedeni olan BR’nin detaylarına. Eylül ayında yayımlanan BR modunda 100 oyuncu aynı haritaya atlıyor ve hayatta kalan son kişi ya da takım olmaya çalışıyor. Fortnite BR’yi tabii ki PUBG ile kıyaslamak mümkün ancak iki oyun arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Öncelikle Fortnite BR’nin inşa özelliği mevcut ki bu özellik oynanışa ve maç sonuna ciddi şekilde etki ediyor çünkü oyunculara kendilerini koruyacak yapılar, hatta kaleler yapma fırsatı sunuyor. Öte yandan haritası PUBG’nin haritasına göre daha küçük olan Fortnite BR’de herhangi bir ulaşım aracı bulunmuyor ki zaten buna gerek de kalmıyor. Bir diğer önemli farksa Fornite BR’deki silahlardan çıkan kurşunların gerçekçi "shooter" oyunlarındaki gibi direkt olarak nişan alınan noktaya gitmemesi, yani mermilerin nispeten saçılarak ilerlemesi. Tüm bu farklar bir araya gelince de PUBG’nin simülasyona yakın oynayışından ziyade daha "casual" ve eğlencelik bir oyun tecrübesi sunuyor Fortnite BR.

Yorumlar