Dünya |

Flaş! ABD jetleri Suriye ordusunu vurdu: 62 ölü

ABD jetleri Deyr Ez-Zor'da DAEŞ'le savaşan Suriye ordusu birliklerini bombaladı. Saldırıda Şam rejimine bağlı 62 askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin doğusundaki Deyr Ez-zur ilinde Beşşar Esed rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Igor Konaşenkov, Deyr Ez-Zur havaalanının yakınlarına yapılan hava saldırısının koalisyona ait 2 F-16 ve 2 A-10 ile gerçekleştirildiğini söyledi.

En az 62 rejim askeri öldü

Suriyeli yetkililerin kendilerine 62 rejim askerinin öldüğü, 100'den fazla askerin de yaralandığı bilgisini verdiğini belirten Konaşenkov, uçakların ülkenin Irak sınırı tarafından geldiğini ifade etti. Farklı kaynaklarda ise, ölü sayısının 80'e kadar yükseldiği yönünde iddialar var.

ABD kabul etti

ABD ordusu olayı doğruladı. Açıklamada, "Koalisyon güçleri, hava operrasyonunda kasıtsız olarak Suriyeli askerleri vurmuş olabilir" denildi. ABD, operasyonun koordinatları konsunda Rusya'yı bilgilendirdiğini açıkladı. Moskova ise bu açıklamayı yalanladı.

BM Güvenlik Konseyi acil toplanacak

Rusya, daimi üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Konsey, çağrıya olumlu karşılık verdi.

İsrail de güneyden saldırdı

İsrail güçlerinin, Suriye'nin güneyindeki Kunaytra'da rejime ait askeri mevzilere düzenlediği hava saldırısında 1 kişinin öldüğü, yaralananların olduğu bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait savaş uçağı, Suriye topraklarından Golan Tepelerine roket atılmasına misilleme olarak sınırdaki Kunaytra kentinde rejime ait askeri noktalara saldırı düzenledi.

Kaynaklar saldırıda, Kunaytra'nın Baas ilçesinde "Milli Savunma Seriyyesinin" hedef alındığını, 1 kişinin öldüğünü ve yaralananların olduğunu ifade etti.

Kunaytra'nın kuzey kırsalında üç yıldan bu yana rejim güçleri, Hizbullah ve muhalif gruplar arasında çatışmalar meydana geliyor.

İsrail ordusu daha önce yaptığı açıklamada, Suriye topraklarından Golan Tepelerine atılan rokete "Demir Kubbe" sistemiyle karşılık verildiğini, roketin İsrail topraklarına doğru indiğini ve olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığını duyurmuştu.