Spor |

FIFA'dan kiralık oyuncu sınırlaması

Futbolda kiralık futbolcularla ilgili önemli gelişmeler yolda. FIFA paydaşlar komitesi temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere kiralık oyunculara yeni limitler getirmek için prensip kararı aldı.

FIFA yönetimi, kulüpler, ligler ve oyuncu organizasyonlarının üyeleri arasında yer aldığı FIFA paydaşlar komitesi Zürih'te yaptığı toplantıda oyuncu yetiştiren kulüplerin desteklenmesi amacıyla transferlerden yüzde 1'lik ek payın ayrılması konusunda fikir birliğine vardı.

Yetiştirici kulüplerin teşvik edilmesini öngören bu öneri üzerinde çalışmaların hemen başlaması ve ödemelerin FIFA denetiminde yapılmasını öngören taslağın 2022 yılında uygulamaya geçmesi kararlaştırıldı.

FIFA paydaşlar komitesinde görüşülen diğer önemli konu ise kiralık oyuncularla ilgiliydi. Oyuncu kiralamalarında genç oyuncuların gelişiminin dikkate alınması vurgusu yapılırken, bu yıl Temmuz ayından başlayarak takımların kadrosunda bulunan 22 yaş ve üzeri kiralık oyuncuların sayısının kademeli olarak düşürülmesi önerildi. Buna göre 2020-21 sezonuna takımlarda kiralık toplam 8 oyuncu bulunabilecek. 2022-23 sezonunda ise kiralama sınırı 6 oyuncuya düşürülecek VE iki kulüp birbirinden en fazla 3 oyuncu kiralayabilecek.