Gündem

FETÖ'yle suçlanan Albay ihanet mağduru çıktı!

Denizci Albay H.D. örgüt üyeliği suçlaması ile 2018 Ağustos'unda gözaltına alındı. Albayı şüpheli konumuna getiren ise adına kayıtlı telefondan FETÖ'nün haberleşmek için kullandığı ankesörlerin aranmasıydı. Ancak Albay'ın ihanet kurbanı olduğu ortaya çıktı. ankesörlü telefondan gelen aramaların eşinin ‘arkadaşlık kurduğu’ kişi tarafından yapıldığı belirlendi. Bu gelişme üzerine albay hakkında takipsizlik kararı verildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki FETÖ yapılanmasını açığa çıkarmak için sürdürülen ankesör soruşturmasında, albay H.D. adına kayıtlı telefonun 2014-2019 yılları arasında 4 ayrı ankesörlü telefondan 31 kez arandığı belirlendi.

Bunun üzerine Albay H.D. 14 Ağustos 2018 tarihinde silahlı terör örgütüne üye olma suçlamasıyla gözaltına alındı. H.D. ifadesinde adına kayıtlı 3 telefon numarasından birini kendisinin, birini eşinin, birini de çocuğunun kullandığını söyledi. Hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulan albay 17 Ağustos’ta serbest bırakıldı.

Bilirkişi incelemesinde, albayın kendisinin kullandığı telefona ilişkin ankesör araması yapılmadığı tespit edildi. Ankesörden aranan numarayı albayın eşi kullanıyordu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı albay hakkında MASAK’tan rapor talep etti. Gelen raporda albayın örgütsel para transfer ilişkisinin de olmadığı vurgulandı. TEM Daire Başkanlığı veri havuzu ve UYAP örgütlü suçlar bilgi bankası sorgusunda da albay hakkında şüphe oluşturacak bir bulguya ulaşılmadı.

ARAMALAR ARDIŞIK DEĞİL

Bu gelişmeler üzerine savcılık, geçici olarak görevden uzaklaştırılan albay H.D. hakkında 5 Eylül’de takipsizlik kararı verdi. Savcılık kararında albayın herhangi örgütsel bir bağlantısının tespit edilemediği belirtilerek, şöyle denildi: “Şüphelinin ankesörlü hatlardan aranan telefon hattının bilirkişi raporlarından tespit edilen tarihlerde bir süre arkadaşlık yaptığı Emre A. isimli şahıs tarafından aranmış olduğu, hem şüphelinin eşinin 5 Kasım 2018 tarihli, hem de Emre A. isimli şahsın 5 Temmuz 2019 tarihli ifade ve yer değiştirme işlemleri ile teyit edilmiştir. Şüpheli hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına, karar verilmiştir.”