Gündem |

FETÖ'nün güncel 'Tedbirname'si ele geçirildi: VPN açın, kızları Whatsapp grubuna alın, ulu orta namaz kılmayın!

FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik yürütülen operasyonda örgütün 'Öğrenci Evi' yapılanmasında, okulda ve dışarda nasıl davranacağına yönelik güncel 'Tedbirname' ele geçirildi. Bu 'Tedbirname'de 'Whatsapp kullanılacaksa VPN açın, sınıf arkadaşlarınızı eve davet etmeyin, kızları Whatsapp grubuna alın, namazı ulu orta kılmayın" gibi ifadeler yer alıyor.

FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik yürütülen operasyon kapsamında bir örgüt mensubunun dijital materyallerinden örgüt evlerinde ve dışarıda nasıl davranılacağına yönelik 'Tedbirname' ele geçirildi.

FETÖ'nün beynini yıkadığı gençlerin "Öğrenci Evi" yapılanması içerisine girerek örgütlendikleri ortaya çıktı. Geçen hafta başlatılan soruşturma kapsamında 5 ilde 10 adrese yapılan baskında bu evlere giden 39 öğrenci gözaltına alındı.

FETÖ'NÜN GÜNCEL TEDBİRNAMESİ ELE GEÇİRİLDİ

Gözaltına alınan şüphelilerin dijital materyallerinde yapılan incelemelerde FETÖ'nün 'Öğrenci Evi' olarak kullandığı evlerde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair 'Tedbirname' ele geçirildi. 19 sayfalık uygulanması gerekenler listesi şeklinde uyarılarda bulunulan tedbirnamede örgütün gizli bir şekilde hayatta kalması ve dikkat çekmemesi için her hareketi hesaba aldıkları ortaya çıktı. Evde yaşam semineri adı altında anlatılan tedbirler okulda tedbir, evde tedbir, tarz ve giyim ile iletişim güvenliği adı altında 4'e bölünmüş olarak belirlendi.

 

OKULDA, EVDE, TEDBİR VE İLETİŞİM GÜVENİLİRLİĞİ

Tedbirnamede okulda yapılması gereken adı altında şu hususlara dikkat çekildi; Okul arkadaşları kesinlikle hizmetle irtibatlı olduğunuzu bilmemeli.

"SINIF ARKADAŞLARINIZI EVE DAVET ETMEYİN"

Kaldığınız ev, sınıf arkadaşlarına uygun senaryo ile izah edilmeli. (Ailem evi tuttu, liseden arkadaşımla tuttuk, neden okula yakın bir muhitte kalmıyorum çünkü ailem istemedi ve bu semte yakın oturan akrabalarım var onlara yakın olmak istedim vs...) Zorunlu olmadıkça sınıf arkadaşlarınız eve davet edilmemeli. Okulda sosyal olmalıyız. Üniversite Öğrenci Kulüplerine üye olunmalı. Üye olunan kulüp toplantılarına dönemde en az bir kez katılınmalı ve ilginize göre aktif veya pasif görev alınmalı. Okula, bizim yayınevlerinden kitap veya dökümanla gidilmemeli. Elimizde böyle dökümanlar olmamalı. Tedbirli bir şekilde dijitalde olmalı.

"KIZLARI WHATSAPP GRUPLARINA ALABİLİRSİNİZ"

Okulda kesinlikle ulu orta cep telefonundan bizim programlara girilmemeli, girmek gerekiyorsa tenha ve kamerasız alanlar tercih edilmeli. Kampüsün her yerinde 7/24 aktif kamera sistemi var, buna göre tedbirli olunmalı. Kızları whatsapp gruplarına alabilirsiniz.

 

 

FETÖ EVLERİNDE ALINACAK GÜNCEL ÖNLEMLER

FETÖ'nün öğrenci evlerinde dikkat etmesi gerektiği hususlar arasında ise özellikle apartman görevlisiyle iyi geçinmeleri dikkat çekti.

"NAMAZ ULU ORTA KILINMAMALI"

Bunun dışında ise 'Evimiz steril şartlarına göre dizayn edilmeli. Evde fazla kişi kalıyor görüntüsü vermemek için dış kapı önünde gereksiz fazla ayakkabı bulundurulmamalı. Hırsızlıklara karsı, kullanılmayan ayakkabı kapı önünde bırakılabilir... Evde birileri var imajı vermek için. Apartman yöneticisi veya kapıcı eve davet edilebilir ve steril ortamı görmeleri sağlanabilir. Çocuklar evdeyken her hareketimize dikkat edilmeli ve namaz ulu orta kılınmamalı.' denilerek dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı.

WHATSAPP KULLANILACAKSA VPN AÇ 

FETÖ'nün belkide en dikkat ettiği hususlardan birisi de iletişimde gizliliğin esas alınması. Bunun için tedbirnamede ayrıntı bilgi verdikleri ortaya çıktı. Öğrencilerin kendi üzerlerine hat açtırmamalarına dikkat çekilirken iletişimde eğer Whatsapp kullanılacaksa VPN açılarak kullanmaları aksi takdirde Viber yada Signal gibi iletişim programlarının kullanmaları istendi. Ayrıca aranması yada Bylock olanların kesinlikle daha dikkatli olması ve hat kullanacaksa 3'üncü şahıslar üzerinden alınan hatları kullanması belirtildi.