Gündem |

FETÖ'den Rus vekillere rüşvet

İtirafçı FETÖ imamı Üzeyir Özmen'in anlatımları, örgütün Rusya'daki hareket tarzını gözler önüne serdi. ABD Doları'na bile kod isimler veren örgüt, bazı Rus siyasileri düzenli rüşvete bağlamış. Teröristbaşının 15 Temmuz öncesi vize talimatı da deşifre oldu

FETÖ’nün Belçika yapılanmasından sonra Rusya yapılanması da deşifre oldu. FETÖ’nün Belçika’da örgüt imamlığını üstlenen Mustafa Okutan gibi yurtdışında görevli sorumlularından Üzeyir Özmen, itirafçı oldu; 2007-2016 arası 9 yıl boyunca bulunduğu Rusya’ya ilişkin bildiklerini paylaştı. Bir dönem Saint Petersburg Başkonsolosluğu’nda da staj yaptığı ortaya çıkan Özmen, ‘şüpheli’ sıfatıyla Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede, FETÖ’nün Rusya’daki şemasını ifşa etti.

PARALAR DÖVİZ BÜROSUNDAN

Özmen’in verdiği bilgilere göre FETÖ Rusya’yı 5’e ayırdı. Rusya ‘ülke imamı’na bağlı olan bu bölgeler Moskova, Saint Petersburg, Ekaterinburg, Saratov ve Astrahan olarak belirlendi.Yeni Şafak'ın haberine göre, örgüt Rusya’daki faaliyetleri için merkez üs olarak Rus-Türk Kültür Merkezi’ni kullandı. FETÖ’de ‘şehir imam yardımcısı’ olarak görev alan Özmen, örgütün ‘Rusya imamı’nın ‘Saffet’ kod adlı kişi olduğunu kaydetti. Rusya’da kod adının sadece ülke imamına verildiğini ifade eden Özmen, ülke imamına bağlı faaliyet gösteren ülke muhasebecisinin ise İstanbul’da ikamet ettiğini söyledi. İfadeye göre, örgütün Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinden toplanan himmet/haraç paraları Rusya’ya gidiyordu. Transfer işlemi ise resmi yolla yapılmadı. Paralar İstanbul-Şirinevler’de bulunan Erdemir Döviz bürosu üzerinden Rusya’ya aktarıldı.

DARBEDEN ÖNCE

Darbe girişiminden 6 ay önce örgüt elebaşı Fetullah Gülen’den Rusya’daki FETÖ’cülere gönderilen talimat da soruşturma dosyasına girdi. Türkiye dahil 170 ülkede bulunan şehir imamları ve muhasebecilerine ‘ağırlıklı olarak ABD olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine vize almaları emrinin geldiği’ belirlendi. Bunun sebebinin ise 17-25 Aralık’ta hüsrana uğrayan örgütün, 2016 yılında TSK içerisinde yuvalanan mensupları tarafından gerçekleştirilecek olan kalkışmanın başarısız olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak temkinli davranma politikası oldu.

TEMMUZ AYINA KADAR...

İlkokul yıllarından beri örgütün içerisinde olan itirafçı Üzeyir Özmen, Saint-Petersburg’da bir ‘serrehber’in bir imam yardımcısına “Seni çok severiz biliyorsun. Seni ve aileni düşündüğüm için söylüyorum. Sana tavsiyem temmuz ayına kadar ABD vizesine başvur, ileride bir gün lazım olur. Olmazsa eşinle birlikte ABD’ye gezmeye gidersin” şeklinde tavsiyede bulunduğunu söyledi.

‘Bizim için iyi olacak’

FETÖ’nün Türkiye ve Rusya arasında uçak krizi yaşandığı sıralarda, örgüt üyelerinin birbirlerine, “Arkadaşlar abilerden bu uçak krizi ile birlikte bizim Rusya ilişkilerimiz çok daha iyi olacak. Bu durum bizim için bir lütuf olacak” şeklinde konuştukları soruşturma dosyasında yeraldı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise örgütün Rusya’daki üyelerinin örgüte ait okullardan kayıtlarını sildikleri, Rus öğrencilerle aynı evde kalmaya başladıkları tespit edildi.

Duma’ya rüşvet

Rusya’da FETÖ adına faaliyet yürütenlere örgütün her ay düzenli ‘rüşvet’ verdiği, Rusya Yasama Meclisi Başkanlığı ile ikili ilişkilerini geliştirerek ‘Duma Meclisi’nde etkinliğini artırdığı kaydediliyor. FETÖ bağlantılı Saint Petersburg Meclisi Dış İlişkiler sorumlusu Yagna Saidovic’in örgüt adına bazı siyasileri baskı altına aldığı, bazı FETÖ’cülere de meclis giriş kartı verilmesini sağladığı tespit edildi.

Rusya’da ‘lokum’ Türkiye’de ‘lahmacun’

Soruşturma kapsamında Rusya’da bulunan FETÖ mensuplarının ABD Doları’na kod isim taktığı belirlendi. Buna göre teröristler Rusya’da ABD Doları’na ‘Lokum’ derken, Türkiye’de ise doları ‘Lahmacun’ ismiyle kodladı. Örgüt Türkiye’de tatile gelen elemanları aracılığıyla para transferini kolaylıkla gerçekleştiriyordu. ByLock üzerinden ‘3 tane lahmacun getir’ şeklindeki mesajların örgüt jargonunda ‘30 bin dolar getir’ demek olduğu, mesajdaki her ‘lahmacun’un 10 bin ABD Doları’na eşdeğer olduğu tespit edildi. Örgütün kara para aklama ekibindeki isimlerin ise Volkan Haznedar ve Ali Yılmaz isimli şüpheliler olduğu belirlendi. Ali Yılmaz’ın ‘Nimet Lokumları’ isimli bir şirketinin olduğu, ABD Doları’na ‘lokum’ kod ismini de bu şahsın koyduğu ortaya çıktı. Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre örgüt, diğer ülkelerde uyguladığı yerleşim politikasını Rusya’da uygulamadı. Buna göre Rusya’da komünizm döneminden kalma kurallar gereği her apartmanda bir güvenlik görevlisi bulunmasından dolayı bir evde 3 kişiden fazla öğrenci kalması durumunda polise haber veriliyor. Örgüt bu kural doğrultusunda öğrenci evlerine maksimum 3 öğrenci alabiliyor.

Sınırdışı edilmiş

İtirafçı Üzeyir Özmen, Rusya’daki Diyalog-Avrasya sorumluluğunu bizzat Fetullah Gülen’in öz yeğeni Selman Gülen’in yaptığını savcılıkla paylaştı. Özmen, FETÖ elebaşı Gülen’in yeğeni Selman Gülen’in Rusya’ya sürekli geldiğini belirterek, geçtiğimiz yıllarda ‘ajan’ suçlamasıyla sınırdışı edildiğini söyledi.