Popüler Haberler |

Ferhat Göçer kimdir? Yeni albümü çıktı mı? Reva ne demek?

Türk pop müziği sanatçısı Ferhat Göçer, yaza "atarlı" bir şarkı ve maceralı bir kliple renk kattı. Ferhat Göçer kimdir? Yeni albümü çıktı mı? Reva ne demek? Konunun detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

Ferhat Göçer, yaza kıpır kıpır bir şarkı ile "Merhaba" dedi. "Reva" adlı şarkısına eğlenceli bir de klip çeken Ferhat Göçer kimdir? Yeni albümü çıktı mı? Reva ne demek? Göçer'in ilk "Atarlı -Giderli" şarkısı olarak tanımlanan Reva ile Twitter'da üst sıralara tırmandığı albümle ilgili bilgileri bu haberde topladık.


YENİ ALBÜMÜ ÇIKTI MI?
Ferhat Göçer’in merakla beklenen yeni single çalışması “Reva” yayınlandı. Şarkının sözlerini yazan Zeynep Talu’ya göre Göçer’in ‘’atarlı giderli’’ ilk şarkısı olan Reva, hem yaza damga vuracak hem de kısa film tadındaki klibiyle dikkat çekti.

Sanatçı yeni şarkısını canlı olarak ilk kez 15 Ağustos’ta vereceği Harbiye Açıkhava Konseri’nde seslendirecek.

“Bobin Hood” olarak seyircinin karşısına çıkan Ferhat Göçer yeni çalışmasıyla ilgili olarak “Reva benim için özel bir şarkı oldu. Tam yaz şarkısı diyebilirim. Aksiyon dolu ve eğlenceli bir klip çektik.’’ dedi. Ercan Şencan’ın yönetmenliğinde çekilen klibin kalabalık oyuncu kadrosunda, şarkının sözlerini yazan Zeynep Talu da yer alıyor.

REVA NE DEMEK?
Sözlük anlamı "Yakışır, yerinde, uygun" olan Rev adlı şarkının sözlerini ünlü söz yazarı Zeynep Talu yazdı. Eğlenceli bir klip çekilen Reva'nın müziği Ferhat Göçer’e ait. Twitter'da Top Trend listesine giren Reva'nın düzenlemesini ise Cenk Kandıralı yaptı.

FERHAT GÖÇER KİMDİR?
Kürt kökenli eğitimci bir anne ve babanın en büyük oğlu olarak 11 Mayıs 1970'te Birecik'te dünyaya gelen Ferhat Göçer, ailesinin görev yeri olan İzmit'te büyüdü. Ebeveynlerinin isteğiyle 4 yaşında okula başladı. 1985 yılında İzmit Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl kazandığı İstanbul Tıp Fakültesi'ni ve 1988'de girdiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nü bitirmesinin ardından Devlet Opera ve Balesi'nde iki yıl sözleşmeli olarak çalıştı. Doktor olarak tayininin çıktığı Şanlıurfa'da, mecburi hizmetini yerine getirmek üzere ayrılır. İstanbul’a döndüğünde Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Genel Cerrah olarak göreve başlayan Göçer, kendine müzikte yeni bir hedef belirlemiştir: Modern müziğini aldığı klasik eğitim ile birleştirip, dünyaya tanıtmak. Bu hedefi doğrultusunda çalışmalarına ve genel cerrahlığa bugün de devam etmektedir.

Ferhat Göçer, dünya opera repertuvarından günümüz şarkılarına, napolitanlardan şansonlara, rembetikolara; Sanat Müziği’nin seçkin eserlerinden, halk müziğimizin örneklerine, Hafif Batı Müziği’nin nostaljik parçalarından günümüz müziğine kadar farklı müzik türlerini seyircisiyle buluşturmaktadır.

Ferhat Göçer’in kurduğu ve Türkiye’nin tek şahsa özel senfoni orkestrası olan Metropol Senfoni Orkestrası ile konserler veren sanatçının kendi adını taşıyan ilk albümü 2005 yılının Eylül ayında yayınlandı. 2007 senesinde ikinci albümü olan 'Yolun Açık Olsun' ile ödül kazandı.

Ferhat Göçer, ‘Anadolu Aryaları’ adlı projesi ile İstanbul'dan Diyarbakır'a, Gaziantep’ten İzmir’e uzanan konserler gerçekleştirdi.Yaptığı müziğinin dünyaya açılmasında öncü role sahip olmak isteyen Ferhat Göçer; Gino Castelli, Alessandro Safina, Al Bano, Patrizio Buene, Emma Shaplin ve Michael Bolton ile verdiği konserler ile farklı ülkelerin müziklerine uzanan köprüler kurdu. Ferhat Göçer, son yıllarda çıkardığı albümlerindeki şarkılarla birçok televizyon kanalında ve internet sitesinde listelerde 1.sırayı zorlamayı başarmıştır.

Kasım 2012'den Mayıs 2014'e kadar Türkiye UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi oldu. 2017'de 25 yıl yaptığı doktorluktan emekli oldu.

Diskografi
Albümler
Altın Güvercin Şarkıları 1986 - 2000 (2002) (Eda Berker ile)[5]
Ferhat Göçer (27 Eylül 2005)
Yolun Açık Olsun (26 Aralık 2007)[6]
Çok Sevdim İkimizi (25 Mart 2008)[7]
Biz Aşkımıza Bakalım (1 Nisan 2010)[8]
Seni Sevmeye Aşığım (20 Ekim 2011)[9]
Kalbe Kiralık Aşklar (7 Ekim 2013)
Sığmıyorsun Geceye ve Zamana (27 Nisan 2015)
Düştüm Ben Yollara (11 Kasım 2015)

EP ve remiks albümleri
Çok Sevdim İkimizi & Remixes (1 Aralık 2008)[10]
Seni Sevmeye Aşığım&Remixes (2 Temmuz 2012)

Single'ları
Götür Beni Gittiğin Yere (17 Kasım 2009)
Yarabbim (10 Nisan 2013)
Silinmeyen Hatıralar (14 Temmuz 2014)
Sarıyer Marşı (18 Mayıs 2016)
Catwork Engineers feat. Yalan Dünya (13 Ağustos 2016)
Reva (2018)