Spor

Federer-Nadal maçı nefes kesti

Avustralya Açık Tenis Turnuvası tek erkekler finalinde Rafael Nadal'ı 3-2 (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) yenen Roger Federer, 2012 Wimbledon'dan bu yana ilk, kariyerindeki 18'inci grand slam şampiyonluğuna ulaştı. Kariyerinin 21'inci grand slam finali oynayan 9 numaralı seribaşı Nadal ile 28'inci finaline çıkan 17 numaralı seribaşı Federer arasındaki mücadele, büyük heyecana sahne oldu.

Sezonun ilk grand slam tenis turnuvası Avustralya Açık'ta tarihi maç... Tenisin efsaneleri 35 yaşındaki Roger Federer ile 30 yaşındaki Rafael Nadal arasındaki inanılmaz maç nefes kesti. Rafael Nadal'ı 3-2 (6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3) yenen Roger Federer, 2012 Wimbledon'dan bu yana ilk, kariyerindeki 18'inci grand slam şampiyonluğuna ulaştı, kendine ait rekoru geliştirdi. Avustralya Açık'taki 5'inci şampiyonluğunu kutlayan Federer, grand slam turnuvalarının 3'ünde en az 5 şampiyonluk kazanan ilk erkek tenisçi oldu. Melbourne kentinde düzenlenen turnuvanın tek erkekler finali, Avustralya Açık'taki tek zaferini 2009 elde eden İspanyol Nadal ile burada 4 şampiyonluğu bulunan İsviçreli Federer'i karşı karşıya getirdi.

sdfguhjklsdf

Federer, ilk servislerinden yüzde 93 oranında puan aldığı ilk seti, 7'nci oyunda kırdığı servis sayesinde 6-4 kazandı. 2'nci sete daha agresif başlayan Nadal, Federer'in çok sayıda basit hata yaptığı setin 2 ve 4'üncü oyunlarında servis kırarak 4-0 öne geçti. İspanyol tenisçinin 6-3 kazandığı set sonunda skor 1-1'e geldi. Federer, 3'üncü sette ipleri tamamen eline aldı. İsviçreli raket, çok iyi servis karşıladığı ve puan kazandıran vuruşlarda (winner) 18-4 üstünlük kurduğu seti 6-1 alarak 2-1 öne geçti. Federer'in yaptığı 13 basit hataya karşılık hata sayısını 3'te tutan Nadal, 4'üncü oyunda servis kırdığı 4'üncü seti 6-3 aldı ve karşılaşmayı final setine taşıdı. Nadal, final setine, tıbbi mola alan rakibinin servisini kırarak başladı ancak Avustralya Açık'taki 100'üncü maçına çıkan Federer, 6. oyunda servis kırdı ve skoru 3-3 yaptı. Bu noktadan sonra psikolojik üstünlüğü ele geçiren Federer, 8'inci oyunda bir kez daha servis kırdı ve seti 6-3, 3 saat 38 dakika süren maçı da 3-2 kazandı.

EN YAŞLI 2. ERKEK TENİSÇİ OLDU

35 yaşındaki Federer böylece 37 yaşında olduğu 1972 Avustralya Açık'ta zirveye çıkan Ken Rosewall'dan sonra "açık dönemde grand slam şampiyonluğuna ulaşan en yaşlı 2'nci erkek tenisçi" unvanını aldı.

REKORUNU DAHA DA GELİŞTİRDİ

2012 Wimbledon'dan bu yana ilk, kariyerindeki 89'uncu tekler şampiyonluğunu kazandı. Tarihin teklerde en fazla grand slam turnuvası kazanan erkek tenisçisi olan İsviçreli tenisçi, rekorunu 18 şampiyonluğa çıkardı Federer, 2011 Fransa Açık'tan (Roland Garros) bu yana ilk defa karşılaştığı Nadal'a karşı çıktığı 9'uncu grand slam finalinde 3'üncü galibiyetini aldı. Nadal'a karşı oynadığı 35. maçta 12. kez korttan galip ayrılan Federer, 3,7 milyon Avustralya doları (yaklaşık 11 milyon lira) para ödülünün de sahibi oldu. Tarihte 10 ve daha fazla grand slam şampiyonluğu bulunan erkek tenisçiler şöyle sıralandı:

1. Roger Federer (İsviçre) - 18 şampiyonluk 2. Pete Sampras (ABD) - 14 Rafael Nadal (İspanya) - 14 4. Roy Emerson (Avustralya) - 12 Novak Djokovic

FEDERER TARİHE GEÇTİ

Avustralya Açık'taki 5'inci şampiyonluğunu kutlayan Federer, grand slam turnuvalarının 3'ünde en az 5 şampiyonluk kazanan ilk erkek tenisçi oldu.

dfuhojpksdf

NADAL: ROGER BENDEN BİRAZ DAHA FAZLA HAK ETTİ

Nadal, Federer'in sakatlıktan gelip şampiyon olmasının büyük başarı olduğunu vurgu yaptı, "Roger inanılmaz bir şey yaptı. Emeğinin karşılığını aldığın için de senin için çok mutluyum. Kişisel olarak çok iyi bir ay geçti. İlk kez kariyerimde tam 1 ayı Avustralya'da geçirdim. Buraya gelebilmek için çok mücadele ettim, çok savaştım. Bence Roger benden biraz daha fazla hak etti. Denemeye devam edeceğim. Bütün bir sezon tüm kupaları kaldırmak için denemeye devam edeceğim" dedi.

FEDERER: BERABERLİK OLSA KABUL EDERDİM

Federer maç sonu konuşmasında "Ben de onu tebrik ediyorum. Mükemmel bir geri dönüş yaptı. Bu gece beraberlik olsa ben bunu kabul ederdim. Zor bir rakip vardı. Rafael Nadal. Zor, farklı bir 6 aydı oldu. Rafa'nın takımına da teşekkür ediyorum" dedi.

1 SET: FEDERER HIZLI BAŞLADI

Tenisin yaşayan efsanesi Roger Federer 34 dakika süren ilk seti 6-4'le aldı.

2. SET: NADAL EŞİTLİĞİ YAKALADI

Nadal 2. sete hızlı başladı, 2. oyunda servis kırdı. Büyük çekişmeye sahne olan 3. oyunu alan isim Nadal oldu. Rafael Nadal 4. oyunda da servis kırdı. Roger Federer 5. oyunda servis kırdı ardından kendi servisine tutundu. Nadal 7. oyunu hızlı bitirdi, 8. oyunu Federer aldı. Rafael Nadal 9. oyunda fırtına gibi esti. Nadal 42 dakika süren 2. seti 6-3'le alarak maçta durumu 1-1'e getirdi.

Federer-Nadal maçı nefes kesti...Federer bir kez daha tarihe geçtiBacağında ağrı hisseden Federer'e müdahalede bulunuldu.

3. SET: FEDERER FIRTINA GİBİ ESTİ

3. sete hızlı giren isim Roger Federer oldu. Federer 2. oyunda servis kırdı. Federer 41 dakika süren 3. seti 6-1'le aldı.

4. SET: NADAL GERİ DÖNDÜ

Nadal servis kırdığı 4. seti 6-3 kazanarak maça denge getirdi. Maçta durum 2-2'ye geldi. Kazanan son sette belli olacak.

5. SET: FİNALE GELİNDİ-İNANILMAZ ANLAR...

5. sete Nadal servis kırarak başladı. 6. oyunda bu kez Federer servis kırdı, durumu 3-3'e getirdi. Kendi servisine de tutunan Federer, müthiş bir düellonun yaşandığı 8. oyunda servis kırarak durumu 5-3'e getirdi. Federer maçı 6-3'le aldı.