Faiz indi, borsa rekora koştu

Faizin inmesiyle paradan para kazanma yönteminin dönemi bitti. Yatırımcılar parasını sermaye piyasalarına yönlendirerek üreten şirketlere ortak olmayı seçmeye başladı. Bu da borsada yeni rekorlar getiriyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası, Borsa İstanbul'da alımlar güçlendi. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası, Borsa İstanbul'da alımlar güçlendi. BIST 100 endeksi 4.909 puanı görerek tüm zamanların zirvesini test etti. BIST 100 endeksi, 4.892,97 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 27,51 puan ve yüzde 0,57 değer kazancıyla 4.881,67 puan oldu. Toplam işlem hacmi 52,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Faiz indi, borsa rekora koştu

FAİZ İNDİRİMİ SONRASI BORSA İSTANBUL'DA ALIMLAR GÜÇLENDİ


Merkez Bankası'nın faiz indirimi sonrası, Borsa İstanbul'da alımlar güçlendi. BIST 100 endeksi 4.909 puanı görerek tüm zamanların zirvesini test etti.
İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,35 ve holding endeksi yüzde 0,94 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 7,75 ile madencilik, tek gerileyen ise yüzde 1,08 ile kimya, petrol, plastik oldu.
Analistler, küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarındaki faiz artırım hızının yavaşlatılmasına ilişkin güçlü sinyallerle pozitif bir seyir izlendiğini ifade ederek, yurt içi piyasalarda gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildiğini söyledi.
Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in aralık toplantısında 50 baz puan faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, 75 baz puan faiz artırım ihtimali oldukça zayıflamış görünüyor.
Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.900 ve 4.950 seviyelerinin direnç, 4.800 ve 4.750 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.
AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceğini öngörüyor. Ekonomistlerin çoğunluğu politika faizinin 150 baz puan düşürülerek yüzde 9'a çekileceğini tahmin ediyor.

Faiz indi, borsa rekora koştu ile ilgili etiketler ekonomi Borsa İstanbul Merkez Bankası faiz