Dünya

"Faillerden ve azmettiricilerden intikam alacağız"

İran'ın nükleer programını başlatan isim olarak anılan bilim insanı Muhsin Fahrizade Mahabadi'nin Tahran'da suikast sonucu öldürülmesi sonrasında açıklamalar peş peşe geliyor. İran İstihbaran Bakanı Mahmud Alevi, Mahabadi'nin öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada faillerin yakalanması için çalışmanın başladığını duyurdu. Alevi, "Şehidimizin intikamını faillerden ve azmettiricilerden alacağız” dedi.

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade Mahabadi suikastını gerçekleştirenlere yönelik yakalama operasyonunun başlatıldığını açıkladı.

Alevi, nükleer bilimci ve İran Savunma Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade Mahabadi’nin suikast sonucu öldürülmesine ilişkin taziye mesajı yayımladı.

Alevi, Mahabadi’nin suikast sonucu öldürülmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Bu büyük bilim insanının ölümü nedeniyle tüm İranlılara baş sağlığı diliyorum” dedi.

Mahabadi suikastını gerçekleştirenlere yönelik operasyonların başlatıldığına işaret eden Alevi, “İstihbarat Bakanlığımız faillerin yakalanması için harekete geçmiş durumda. Şehidimizin intikamını faillerden ve azmettiricilerden alacağız” diye konuştu.

İran nükleer programının babası olarak kabul edilen Mahabadi, 2018 yılında da İsrail tarafından hedef alınmış, ancak düzenlenen saldırı başarısız olmuştu.