Magazin |

Neden Kürtçe türkü söyledi?

Rapçi Ezhel katıldığı bir Youtube kanalında kürtçe söylediği türkünün hikayesini anlattı.

Şafak Salda'nın kanalına konuk olan rapçi Ezhel çok konuşulan kürtçe şarkısının hikayesini anlattı. Ezhel türküyle ilgili şunları söyledi:

"Ben de çok kapalıydım. Üstümde propaganda vardı. Bu ayrımcılığı hissettim, zamanla saçma olduğunu anladım. Nefretin sonradan kazandırıldığını anladım. İnsana sonradan kazandırılan bu nefreti bu ayrımcılığı nasıl ortadan kaldırabilirim. Bir Türk olarak benim görevim nedir diye düşündüm ve Kürtçe kursuna gittim. O coğrafyadan bir sürü insanla tanıştım. En azından el uzatmak istedim."

Ezhel kimdir?

Sahne adıyla Ezhel (Ais Ezhel) olarak bilinen Ömer Sercan İpekcioğlu 1 Temmuz 1990 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk albümünü 2017 yılının mayıs ayında çıkartan Ais Ezhel, yaptığı müziğin türünü “Anatolian Urban Core/Hip-Hop/Reggae-Dub/Trap” olarak tanımlıyor. Ankara'da yaşadığı mahalle kültürünü şarkılarında yansıtan Ezhel, kısa süre içerisinde milyonlar tarafından dinlenmeye başlandı. Geleneksel kültürle evrensel bir kalite yakalayan Ezhel, küçük yaştan itibaren rap müzikle ilgilenmeye başladı. Rap’in yanında Reggae tarzı müzik yapmaktadır.

Ayrıca gitar, piyano, ney, def ve darbuka gibi müzik aletleri çalmaktadır. Rap hayatına solo olarak başlayan Ezhel, 2008 yılında Keişan ile birlikte yaptığı seri ile adını duyurdu. 2011 yılında Kamufle, Red, Anıl Piyancı, Keişan, Grogi, İndigo, Nomad ile birlikte yaptığı Sekiz adlı şarkısıyla daha geniş kitlelere ulaşmıştır.


Türkçe rapin önemli isimleriyle çalıştıktan sonra 2011 yılında Funk’d up, Dj Suppa ve Aga B ile VooDoo Records’u kurdu.Hiphoplife tarafından desteklenen Freestyle King 2 yarışmasında 16 yarışmacı arasında 1. olmuştur. Son olarak yine Hiphoplife tarafından desteklenen Organize Oluyoruz vol. 2 albümüne “Yaprak Düşerse” şarkısı ile katkıda bulunmuştur.