Magazin |

Ezgi Mola'ya verilen cezanın gerekçesi açıklandı: Orhan'ın şeref ve saygınlığı rencide edilmiştir

Ünlü oyuncu Ezgi Mola’ya verilen 6 bin 960 liralık para cezasının gerekçesi belli oldu. Gerekçeli kararda, Mola’nın attığı twitle, paylaşım tarihinde hakkında henüz kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan Orhan’a “tecavüzcü şerefsiz” diyerek, Orhan’ın onur şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde fiil isnat ettiği ve bu şekilde hakaret suçunu işlediği belirtildi.

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi, Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle oyuncu Ezgi Mola’ya verdiği 6 bin 960 liralık para cezasının gerekçesini açıkladı.

''TECAVÜZCÜ ŞEREFSİZ'' DEMİŞTİ

Kararda, Mola’nın attığı twitle, paylaşım tarihinde hakkında henüz kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan Orhan’a “tecavüzcü şerefsiz” diyerek, Orhan’ın onur şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde fiil isnat ettiği ve bu şekilde hakaret suçunu işlediği belirtildi.

6 MİLYON 960 LİRA PARA CEZASINA MAHKUM EDİLMİŞTİ

T24'ten Asuman Aranca'nın haberine göre; oyuncu Ezgi Mola, Batman’da silahla yaşamına son veren İpek Er’in bıraktığı mektubunda kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia ettiği Musa Orhan’a “tecavüzcü şerefsiz” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla açılan dava kapsamında 6 bin 960 lira para cezasına mahkum edilmişti.

MÜŞTEKİ MUSA ORHAN'I HEDEF ALDIĞI BELİRTİLDİ

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi, Mola’ya verilen cezanın gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, Mola’nın 27 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından “tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut, her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim ! Yazıklar olsun ! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansın” şeklinde paylaşımda bulunarak, müşteki Musa Orhan’ı hedef aldığı belirtildi.

ONUR, ŞEREF VE SAYGINLIĞINI RENCİDE EDECEK ŞEKİLDE İSNAT ETTİĞİ

Kararda, paylaşım tarihinde müşteki Orhan’ın, hakkında açılan dava kapsamında yargılamasının devam ettiği ve suçlu olup olmadığı konusunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmadığı ifade edilerek, Mola’nın "tecavüzcü " şeklinde paylaşımda bulunarak, Orhan’a onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat ettiğine dikkat çekildi. Mola’nın ayrıca Orhan’a şerefsiz diyerek sövme eyleminde bulunduğu da kaydedildi.

HAKARET EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR

Mola’nın mahkemedeki savunmasında kendisini Orhan tarafından gerçekleştirilen haksız bir fiile tepki amacıyla bu paylaşımı yaptığını söylediğine değinilen kararda, müşteki Orhan tarafından Mola aleyhine herhangi bir haksız fiil oluşturacak bir eylemin olmadığı ayrıca, Orhan ile Mola arasında paylaşım tarihinden önce herhangi bir bağ olmadığı gibi Orhan’ın Mola’ya karşı hakaret etmesini gerektirir bir tahrikten de söz edilemeyeceği vurgulandı. Kararda, “Öte yandan sanık tarafından dava konusu tweetin atıldığı tarih baz alındığında, ortada katılan tarafından yapılmış olarak kabul edilebilecek mahkeme kararıyla sabit olmuş ve hükme bağlanmış herhangi bir haksız fiil uyandıracak eylemden de bahsetmemiz mümkün değildir. Belirtilen nedenlerle sanık Ezgi Mola'nın katılan Musa Orhan'a yönelik olarak kişisel sosyal medya hesabından "tecavüzcü" ve "şerefsiz" kelimelerini kullanmak suretiyle hakaret eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır”

DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan eski uzman çavuş Musa Orhan, tutuksuz yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Orhan, adli kontrol kararı gereği cezaevine girmedi, 15 günde bir karakola giderek imza vererek tutuklanmadı. Orhan, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun verdiği "devlet memurluğundan çıkarma" kararının ardından, 31 Ağustos 2021 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı'ndan da ihraç edilmişti.