EYT’liler için banka promosyonu yarışı başladı! İlk hamle o bankadan

Yeni düzenleme kapsamında emekli olabilecek olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bankalar promosyon yarışına girmeye başladı. Bu kapsamda promosyonların artacağı tahmin edilirken; ilk atak çoktan geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanarak, yürürlüğe sokulacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle birlikte ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olabileceğini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanmıştı. Bankalar açısından potansiyel müşteri demek olan bu 2 milyon 250 bin kişi için promosyon yarışı kaçınılmazken, ilk hamleyi yapan banka da belli oldu.

Ak Partili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Mart ayında EYT'li kardeşlerimiz maaşlarını alacak” diyerek, EYT’lileri harekete geçirmişti. Bu noktada harekete geçen tek kesim EYT’liler olmadı. Aynı zamanda bankalarda da bir hareketlilik başladı. EYT’lilerin emekli olduktan sonra seçeceği bankaların kendi bankaları olması için yarışa giren özel banka markaları, bugün itibariyle yeni kampanyalarını açıklamaya başladı.

PROMOSYONLAR 20 BİN TL’YE ÇIKARABİLİR

Konuya ilişkin tahminlerde bulunan sosyal güvenlik uzmanları, 2 milyon 250 bin kişinin banka seçeceğini gerekçe göstererek, çalışanlara göre çok düşük emekli maaşı alan emeklilerin maaş promosyonlarında çıtanın 20 bin TL’ye kadar çıkabileceğine dikkat çekmişti. Bu açıklamalara bir katkı da Show TV Ana Haber’den geldi.

Geçtiğimiz gün promosyonları konu alan Show Haber, EYT ile birlikte 20 bine çıkması beklenen banka promosyonları iddialarını araştırdı. Show Haber’in haberine göre EYT banka promosyonunda tavan fiyatı 15 bin TL’ye kadar yükselmesi kesinken; 20 bin TL’ye kadar çıkması da olası.

EYT’LİLER İÇİN İLK KAMPANYA AÇIKLANDI

EYT’liler için banka promosyonu yarışı başladı! İlk hamle o bankadan

Öte yandan SGK ile bankalar arasında güncellenen emekli promosyonu anlaşmasına göre, 3.500 TL altında emekli aylığı alanlara 3.000 TL; 3.500 TL ile 7.500 TL arasında emekli aylığı alanlara 3.500 TL; 7.500 TL ile 10.000 TL arasında emekli aylığı alanlara 4.500 TL; 10.000 TL üzerinde emekli aylığı alanlara 5.000 TL tutarında emekli promosyonu ödenmesine karar verilmişti. Bu ödeme tutarı taban iken, bankalar istediği doğrultuda bu tutarı yükseltebilecekti. EYT için ilk yükseltme hamlesini Denizbank yaptı.

Normal şartlarda taban miktarlardan promosyon ödeyen Denizbank, EYT kapsamında sağlayacağı promosyon ödemesi miktarlarını duyurdu. Buna göre, Denizbank, EYT kapsamında bankasından maaş alacaklar için promosyonları 7 bin 500 TL bandına kadar yükseltti.

EYT’liler için banka promosyonu yarışı başladı! İlk hamle o bankadan ile ilgili etiketler EYT emekli banka promosyonu