Spor

Everest Maratonu'nu bitiren ilk Türk... Ece Vahapoğlu!

Everest'te Türk bayrağını dalgalandıran Ece Vahapoğlu, yarı maraton kategorisinde kadınlarda 4, genel klasmanda ise 7. sırayı elde etti

Dünyanın en zor ve en yüksek irtifada koşulan yarışlarından Everest Maratonu'na katılan ilk Türk olan Ece Vahapoğlu, yarı maraton kategorisinde genel klasmanda 7. sırayı elde etti.

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonundan (HİS) yapılan açıklamaya göre, Ece Vahapoğlu, "dünyanın en yüksek irtifalı" yarışında 21 kilometrelik yarı maraton kategorisinde mücadele verdi.

eryer_2

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile HİS'in destekleriyle Everest Maratonu'na katılan Vahapoğlu, 3 saat 48 dakikalık derecesiyle kadınlarda 4'üncü, genel klasmanda ise 7'nci oldu. 34 ülkeden 200 katılımcının yarıştığı organizasyonda, yarı maratonda 24 kişi yer aldı.

Yarı maratonda mücadele eden yarışmacılar, 5 bin 364 metredeki ana kampı da içeren farklı rakımdaki kamplara bölünmüş toplam 150 kilometrelik zorlu rotayı günlük beşer saatlik yürüyüşler ve tırmanışlarla tamamladı. Daha sonra da 4 bin 571 metre rakımdan 3 bin 440 metreye 21 kilometreyi durmaksızın koştu.

Dünyanın en zorlu maratonunda rahatsızlanan 7 kişi, kurtarma helikopteriyle hastanelere ulaştırıldı.

eryere_1

Vahapoğlu: "Hayatımın en zor macerasıydı"
Everest Maratonu'nda Türkiye'yi temsil ettiği için büyük gurur, sorumluluk ve heyecan duyduğunu belirten Vahapoğlu, "En büyük hayalimi ve hedefimi gerçekleştirdim. Hayatımın gerçekten en zor macerasıydı, yarışmacılardan 7 kişi kurtarma helikopteriyle indirildi." ifadelerini kullandı.

Vahapoğlu, yarışmada ilk üç sırayı profesyonel atletlerin elde ettiğine dikkati çekerek, "Böylesine yüksek irtifada bir yarışta kendimi sadece yarışı sakatlanmadan bitirmeye odakladım. Bu iyi derece beni çok mutlu etti. Hız kadar dayanıklılığın da önemini anladım." değerlendirmesinde bulundu.

Günün Videosu
Süper Lig'de 17 Eylül Cuma akşamı Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı'nda bu ligde 18 yıl sonra ilk kez oynanacak İzmir derbisinde karşı karşıya gelecek Altay ve Göztepe'de derbiden önce dostluk rüzgarları esti. Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) önderliğinde, Folkart sponsorluğunda Tarihi Havagazı Fabrikası'nda bir araya geldi.