Popüler |

Evde dezenfektan nasıl yapılır? Malzemeleri ve malzemeleri

Evde dezenfektan nasıl yapılır? Koronavirüsü dünya tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüsünden dolayı İran ve İtalya'da da ölümler oldu. Koronavirüsü ile beraber korunma yöntemleri ve dezenfektanlar araştırılmaya başlandı.

Evde dezenfektan nasıl yapılır? Koronavirüsü dünya tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüsünden dolayı İran ve İtalya'da da ölümler oldu. Koronavirüsü ile beraber korunma yöntemleri ve dezenfektanlar araştırılmaya başlandı.

EL TEMİZLİĞİ İÇİN DEZENFEKTAN MALZEMELERİ

170 ml temiz su
2 kaşığı doğal aloe vera jel
20 damla limon yağı
10 damla tarçın yağı 10 damla kekik yağı
10 okaliptus yağı
10 damla karanfil tomurcuğu yağı

Kapaklı bir şişeye suyu ve aloe vera jeli boşaltın. Üzerlerine yağları damlatın ve şişenin kapağını kapatarak iyice çalkalayın. Çalkalama işlemini oldu bittiye getirmemeniz, jelin kıvamı açısından önemli. İşte hepsi bu kadar, antibakteriyel jel kullanıma hazır! İster küçük şişelere doldurup yanınızda taşıyın, isterseniz evde tutun ama unutmayın, virüsler ve bakteriler en çok ellerden bulaşır.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüsle ilgili belirtilerin tamamı ise şöyle;

İştahsızlık ve kilo kaybı

Ateş

Halsizlik ve durgunluk

Karın bölgesinin şişmesi

Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi

Solunum sorunları ve nezle

Denge sorunları

Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ifade

CORONA VİRÜSÜ KORUNMA YOLLARI NEDİR?

DHA'da yayınlanan habere göre; Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aslı Karadeniz, Corona virüsüne ilişkin bilgi vererek, hastalıktan korunmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

YÜZE, AĞZA, BURUNA YIKANMAMIŞ ELLERLE DOKUNMAYIN

Eller su ve sabunla en az 20 saniye yıkamak gerektiğini vurgulayan Dr. Karadeniz, “El dezenfektanı da kullanmalıdır. Yüze, ağza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunmamalıdır. Hasta insanlarla yakın temasta bulunmamalı. Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte edilmelidir. Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı. Hastayken evden çıkmamalı ve dinlenilmesi gerekiyor” diye konuştu.