Ekonomi |

Euro son beş yılın en düşüğünde

Hafta başına Çin'de yaşanan koronavirüs vakalarından etkilenerek başlayan küresel piyasalar, Rusya'nın Polonya ve Bulgaristan'ın doğal gaz akışını durdurmasıyla tekrar hareketlendi. Doğal gaz krizinin ardından Euro, Amerikan Doları karşısında son 5 yılın en düşük seviyesini gördü.

Rus enerji şirketi Gazprom tarafından bu sabah yapılan açıklamada, Polonya ve Bulgaristan'ın rubleyle ödeme sistemine uyum sağlamadıkları için doğal gaz akışının kesildiği bildirildi. Daha sonra Polonya'nın en büyük enerji şirketi PGNiG'den yapılan yazılı açıklamada, Gazprom'un Polonya'ya "Yamal Sözleşmesi" kapsamındaki doğal gaz sevkiyatını tümüyle durdurduğu belirtildi.

EURO 5 YILIN DİBİNDE 

Haber akışının etkisiyle, Euro ve Amerikan Doları paritesinde 2017 yılının Nisan ayından bu yana ilk kez 1,06 seviyesinin altına indi. Rusya'nın gaz akışını durdurması, yatırımcıların Avrupa'da yaşanacak enerji krizinden dolayı dolara yönelmesine neden oldu.

Yatırımcılar, Avrupa ekonomisinin bu durumdan olumsuz etkileneceğini ve ABD dolarının güçlü seyredeceğini düşündükleri için Euro/Dolar paritesinde kısa sürekli oynaklığa neden oldu.