Spor |

Alexander Ceferin: EURO 2020 tek ülkede düzenlenebilir

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yazına ertelenen 12 ülkenin ortaklaşa düzenleyeceği 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yapılacağını ancak ev sahibi ülke sayısının 1' indirilebileceğini söyledi. Türkiye'nin A Grubu'nda yer aldığı EURO 2020'nin normal şartlarda 11 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihlerinde organize edilmesi öngörülüyordu.

EURO 2020'nin tek ülkenin ev sahipliğinde düzenlenmesi gündemde... UEFA Başkanı Alexander Ceferin, İspanya'nın Movistar Plus kanalına verdiği röportajda, "Avrupa Futbol Şampiyonası'nın organize edileceğinden eminiz ama sadece bir ülkeye inebilir." dedi.

Koronavirüsün etkisiyle tüm kulüplerin, liglerin ve UEFA'nın ekonomik durumunun geride kalan yıllardaki kadar iyi olmadığını da kaydeden Ceferin, "Pandeminin en kısa sürede sona ermesi önemli. Eğer bu olmazsa futbol dahil tüm ekonomiler çok ciddi sorunlar yaşayacak. Sonuç tam bir felaket olabilir. Aşının çıkmasını umuyorum ve dua ediyorum." açıklamasında bulundu.

FINAL-FOUR SEÇENEĞİ MASADA

UEFA Şampiyonlar Ligi'nin geleceğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Ceferin, "Geçen sezonki sistem Kovid-19 zorlamasıyla yapılsa da ilginçti. Kulüplerin geri dönüşü olumlu oldu. 8'li final, organizasyon takvimi açısından zor ama bir haftalık 4'lü final sadece büyük kentlerde organize edilse de büyük bir etkinlik olur. 4'lü final bir seçenek olabilir ama 2024 sonrasında" dedi.