Yemek |

Etli Balkabağı Dolması Tarifi! Bunu Herkes Yapamıyor! Gerçekten Zor Ama Lezzeti O Kadar Büyük

Osmanlı mutfağına ait harika ve çok lezzetli yapılışı çok kolay bir yemek tarifi etli bal kabağı dolması lezzeti damakta kalan sunumu da göz dolduran bir lezzet mutlaka denemelisiniz. Bal kabağını sadece tatlı yapılır diye düşünenler bu yemeği yapınca çok şaşıracaklar.

Osmanlı mutfağına ait harika ve çok lezzetli yapılışı çok kolay bir yemek tarifi etli bal kabağı dolması lezzeti damakta kalan sunumu da göz dolduran bir lezzet mutlaka denemelisiniz. Bal kabağını sadece tatlı yapılır diye düşünenler bu yemeği yapınca çok şaşıracaklar. Balkabağından tatlı ve kek dahi yapılabilir ama etli bir yemeği ilk defa deneyecekler çok beğenecekler. Ecdadımızın mutfağından şimdiye kadar lezzeti olmayan bir yemek çıkmamıştır. Buda çok lezzetli ve farklı bir yemek tarifidir.

Malzemeleri;

 

  • 1 küçük boy bal kabağı
  • Yarım kilo kuzu, dana veya koyun eti (arzuya göre)
  • Yarım çay bardağı sıvıyağı
  • 1 yemek kaşığı kuş üzümü
  • Tuz
  • 1 tatlı kaşığı kadar karabiber tane şeklinde
  • 2 diş sarımsak

Etli Bal Kabağı Dolmasının Yapılışı;

 

Osmanlı mutfağında pişirilen bu harika lezzetli yemeği bal kabağında nasıl olur diye düşünmeyin. Kabağın aroması etlere geçiyor ve harika bir yemek ortaya çıkıyor.

İlk yapılacak iş kabağın altından çay tabağı büyüklüğü kadar yuvarlak kesilir. Kesilen parçayı bir kenara alın kabağın çekirdekleri temizlenir.

Bir kabın içinde kuşbaşı doğranan etler karıştırılır ve kabağın içine doldurulur. Sonra keserek çıkarılan kapağı tekrar çıkarılan yere gelecek biçimde yapıştırıp o kısım altta kalacak şekilde fırın poşetinin içine yerleştirilir.

Fırın poşetini tek tarafından sıkı bir şekilde bağlayıp yarım çay bardağı su koyarak diğer tarafı da sıkıca bağlanır. En son fırın tepsisine yerleştirilir. Fırına koyulur ve 180 ila 200 derecede yaklaşık olarak 1,5-2 saat pişirilir.

Lokum kıvamında harika bir yemek oluyor. Bu yemeği ana yemek olarak yanına da yapacağınız bir pirinç pilavı ile servis yapabilirsiniz. İster özel akşam yemeklerinizde isterseniz ramazan sofralarınız da sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.