Dünya

Etiyopya, İsrail'i Afrika Birliği'ne 20 yıl sonra tekrar kabul etti!

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in yaklaşık 20 yılın ardından Afrika Birliği’ne gözlemci üye olarak geri döndüğünü duyurdu. Afrika Birliği, İsrail'in Arap devletleriyle girdiği savaşların ardından ilişkisini kesmişti.

İsrail, yaklaşık 20 yılın ardından Afrika Birliği'ne gözlemci üye olarak tekrar katıldı.

İSRAİLİ BİRLİĞE ETİYOPYA GERİ KABUL ETTİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Etiyopya Büyükelçisi Aleleign Admasu’nun 55 ülkenin üye olduğu Afrika Birliği'ne 2002'den bu yana ilk kez gözlemci üye olarak kabul mektubunu sunduğu belirtildi.

ODAK NOKTASI COVİD-19 VE TERÖRLE MÜCADELE

İsrail’in Afrika Birliği’nde resmi olarak gözlemci statüsü elde ettiği kaydedilen açıklamada, İsrail’in gözlemci üye olarak birliğe dönmesinin tarafların koronavirüs (Covid-19) salgını ve terörle mücadele konularında daha iyi bir iş birliği yapmasına imkan tanıyacağı bildirildi.

LAPİD: İSRAİL-AFRİKA İLİŞKİLERİ İÇİN MUTLU BİR GÜN 

2023'te Başbakanlık görevini devralacak olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün İsrail-Afrika ilişkileri için mutlu bir gün. Bu diplomatik başarı, Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika Bölümü ve İsrail'in kıtadaki büyükelçiliklerinin çabalarının meyvesidir. İsrail-Afrika ilişkilerinde 20 yıldır süren anormalliğe karşı düzeltici bir adımdır. Kıtaya ve üye ülkelere yönelik faaliyetlerimizi güçlendirmemize de yardımcı olacak" dedi.

 

AFRİKA BİRLİĞİ, İSRAİL'İN ARAPLARA SALDIRMASI ÜZERİNE İLİŞKİYİ KESMİŞTİ

Öte yandan Afrika Birliği, 55 üyesi ile Afrika kıtasındaki en büyük ve en önemli kuruluş olurken, İsrail'in 1967 ve 1973 yıllarında Arap ülkeleriyle savaşması üzerine Tel Aviv’le ilişkilerini kesmişti.

Günün Videosu
Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı skandal kararların darbe olduğunu belirterek Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlattı. Eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "Biz de Türk halkı gibi bu darbeyi başarısızlığa uğratabiliriz. Onlar çok daha büyüğünü yendi" dedi.