Dünya |

Etiyopya 2014 yılına girdi: 7 yıl 8 ay geriden geliyorlar!

Etiyopya, 2014 yılına girdi. Miladi takvim gibi Güneş temelli bir takvim olan Etiyopya takviminde, 12 yerine 13 ay mevcut ve günler sabah 06:00'da başlıyor. Etiyopya, miladi takvim kullanan ülkelerin 7 yıl 8 ay gerisinden geiyor ve takvim, Etiyopya devleti tarafından tüm resmi işlerde kullanılıyor.

Kendine özgü bir takvim ve saat sistemi kullanan Doğu Afrika ülkesi Etiyopya, dün 2014 yılına girdi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, yeni yıl öncesi kutlama mesajı yayımladı ve başkent Addis Ababa'daki yaşlı ve engellilere yılbaşı hediyesi dağıttı.

HASAT MEVSİMİNİN BAŞLADIĞI GÜN YILIN İLK GÜNÜ

Ülkede "Enkutataş" olarak anılan yılın ilk günü, yağış mevsiminin sona ermesi ve hasat döneminin başı olarak da kabul ediliyor.

Miladi takvim gibi Güneş esaslı bir takvim olan Etiyopya takvimi, Etiyopya ve Eritre Hristiyanları için dini bir takvim olmasının yanı sıra Etiyopya devleti tarafından tüm resmi işlerde kullanılıyor.

RESMİ OLARAK DÜNYANIN 7 YIL 8 AY GERİSİNDEN GELİYORLAR

Miladi takvimdeki tarih ilerleyişini yaklaşık 7 yıl 8 ay geriden takip eden Etiyopya takvimi, Mısır'daki Kıpti Hristiyanların kullandığı takvimle benzerlik gösteriyor.

13'ÜNCÜ EK BİR AY DAHA VAR

Etiyopya takviminde de tıpkı Kıpti takvimi gibi 30 günden oluşan 12 ay ile 5 veya 6 artık günü içeren 13'üncü ay bulunuyor.

GÜN, SABAH 06.00'DA BAŞLIYOR

Kendine özgü takvimin yanı sıra farklı saat sistemi de kullanan Etiyopya halkı için gün saat 00.00'de değil saat 06.00'da başlıyor.

Gün, 12 saatlik iki farklı bölümden oluşuyor. 12 saatlik ilk saat dilimi saat 06.00'da, ikinci dilim ise saat 18.00'de başlıyor.