Magazin |

Et lokantası zinciri olan ünlü şef Nusret'e çalışanları dava açtı

'Salt Bae' hareketiyle dünya çapında ünlenen işletmeci, kasap ve sosyal medya fenomeni Nusret Gökçe'nin başı, ABD'deki restoranında çalışanları tarafından kendisine açılan dava nedeniyle belada. 5 Türk vatandaşı çalışanı 38 yaşındaki şef Gökçe'ye haftada normal çalışma süresinden 70 saat fazla çalışıp, karşılığını alamadıkları için dava açtı.

Et pişirme ve tuzlama şekli nedeniyle Salt Bae adıyla anılmaya başlanan ve sosyal medya fenomeni Nusret Gökçe'nin lüks et lokantası zincirine ABD'de yeniden dava açıldı.


FAZLA MESAİ YAPIP ÜCRETLERİNİ ALAMADILAR

Bu kez, şirketin ABD'deki lokasyonlarında çalışmak üzere Türkiye'den işe alındıklarını söyleyen çalışanlardan 5'i fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi sebebiyle dava açtığını duyurdu.

Ünlü kasap Nusret'e çalışanları dava açtı


NUSRET'E ÖZEL YEMEK

Gökçe'nin restoranda olduğu zamanlarda, dava açan 5 kişinin daha uzun saatler çalışmalarının yanı sıra, kendisi için özel yemekler pişirmelerini istediği de öne sürüldü.


HAFTADA 1125 DOLAR ÖDÜYORDU

Dava salı günü Manhattan Federal Mahkemesi'nde açıldı. "Salt Bae" lakaplı Nusret Gökçe'nin mesai ödememek için 5 çalışanı yönetici olarak sınıflandırdığı ve haftada 70 saat daha fazla çalıştıkları iddia edildi.

İdari olmayan pozisyonların çoğu olan muaf olmayan işçiler, haftada 40 saat çalıştıktan sonra saatlik ücretlerinin 1,5 katına eşit fazla mesai ücreti alma hakkına sahip.


İSTANBUL'DA ÇALIŞIYORLARDI

Davada, beş davacıdan dördü Ersel Ok, Muhammet Yılmaz, Emre İşler ve Eyyüp Yeniçeri Queens'de ve beşincisi İbrahim Geçit Miami'de yaşıyor.

Ünlü kasap Nusret'e çalışanları dava açtı

Tamamı Türk vatandaşı olan 5 çalışan daha önceden İstanbul'daki Nusr-et'te çalışıyordu. Çalışanların iddiasına göre Nusr-Et ABD'de çalışmaları konusunda bizzat teşvik etti. 2018-2019 yılında ise alınan çalışanlar "Gökçe'nin saldırgan bir yönetim tarzı vardı" şeklinde açıklamada bulunuyor.

Ünlü kasap Nusret'e çalışanları dava açtı

Davada ayrıca yönetici pozisyonundaki kişilere çöpü çıkarmak, bulaşık yıkamak, davlumbaz temizlemek, tuvaletleri temizlemek gibi işlere yönlendirdiği de yer alıyor.