Gündem |

Eski muhtar davayı kazandı, köye haciz koydurdu

Türkiye’de belki de benzerine daha önce hiç rastlamayan bir dava konusu Kırklareli’nde yaşandı. Babaeski ilçesine bağlı Alpullu beldesi Düğüncülü köyünde meydana geldi. Önceden kendi halinde olan köyde şimdi adeta filmelere ve romanlara konu olabilecek enteresanlıkta bir olay yaşanıyor.

 Babaeski Düğüncülü köyünün eski muhtarı Ümit Erenler ve muhtarlık sekreteri seçimi kaybettikten sonra, “Alacaklarım var” diyerek alacak davası açtılar ve kazandılar. Seçimi kazanan yeni muhtar Kazım Kızıltan ise muhtarlık seçiminin yenilenmesi kararı üzerine görevden alındı. Yenilen seçimleri Kızıltan yeniden kazandı. Ancak muhtarlık aleyhine eski muhtar Erenler’in açtığı davaları takip edemediği için kaybetti. Eski muhtar Erenler ise alacaklarına karşılık, Düğüncülü köyünde muhtarlığa bağlı okul binası, eski muhtarlık binası, 50 dekar tarım arazisi, cami, cami derneği binası, eski ve yeni mezarlık ile yeni yapılan düğün salonuna haciz koydurdu.

Yeni muhtar Kızıltan çaresiz kaybettiği davalara itiraz ederek dosyaları temyize gönderdi.Temyizden çıkacak karar eski muhtar Ümit Erenler ve sekterin lehine olursa köye bağlı haczedilen yerler satışa çıkarılacak. Düğüncülü Köyü Muhtarı Kazım Kızıltan “Filmlerdeki satılık köy gibi, alacaktan dolayı satılan ilk köy olmaya adayız” dedi. Muhtar şimdi çaresiz olarak devlet yetkililerinden yardım bekliyor.

ESKİ MUHTAR “ALACAKLIYIM!” DİYEREK DAVA AÇTI!

SüperHaber’in elde ettiği bilgilere göre duyanları adeta şoke eden dava konusu 2019 yılında başladı. Köyde yapılan muhtarlık seçimini kaybeden Ümit Erenler, “Benim muhtarlık adına ödediğim paralar var. Muhtarlıktan alacaklıyım.” diyerek dava açtı. Muhtar seçildiğine sevinmeye bile vakit bulamayan yeni muhtar Kazım Kızıltan, hemen ardından da, muhtarlık sekreteri olarak çalışan personelin “maaşımı ve gece mesailerimi alamadım” diyerek, alacaklı davası açması ile şoke oldu.

“DÜĞÜNCÜLÜ KÖYÜNÜ ELEKTRİK ÇAPRTI!”

Muhtarlığı borç davalarından kurtarmak için avukat tutan Kazım Kızıltan’ı, bir süre sonra da, başka bir kötü haber bekliyordu. Kızıltan, “Kaçak elektrik kullandığı" iddiaları ile görevinden alındı. Yeniden seçim yapılıp, muhtarlığı kazanana kadar devam eden alacak davalarına müdahil olamadı. Davalar birer birer kaybedildi. Yeniden yapılan seçimlerle birlikte muhtarlığı kazanan Kazım Kızıltan, göreve gelir gelmez davaları temyiz etti. Temyizden eski muhtar Ümit Erenler ve sekterin lehine sonuç çıkarsa Babaeski Alpullu’ya bağlı Düğüncülü köyüne bağlı haczedilen yerler satışa çıkarılacak.

“ŞİMDİ NE OLACAK BİZİM HALİMİZ!”

Kazım Kızıltan “Sadece camiyi satışa çıkarsalardı, cemaat bir şekilde buna razı olmaz ve bir şekilde o parayı denkler, borcu öderdi. Ancak aynı anda muhtarlığın tüm varlıklarına haciz konulmuş. Bakın mesela bu sene 50 dekarlık arazi icara verilemedi. Bu yüzden muhtarlıkta 10 bin TL civarında zarar meydana geldi. Temyizden de olumlu sonuç gelmezse ,sanırım Türkiye’de satışa çıkan ilk cami ve mezarlık bizimkisi olacak.” dedi.

“ÇOK BÜYÜK HUKUKİ HATALARIN OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Düğüncülü köyü muhtarlığı aleyhine açılan borç davalarında, büyük tutarsızlıkların bulunduğuna inandığını da belirten muhtar Kazım Kızıltan, “Seçimi kazandıktan sonra, muhtarlıkta çalışan sekreteri işe çağırdık ancak gelmedi. Birikmiş maaş alacağını ve geceleri de çalıştığını söyleyerek mesai ücretlerini istedi. Muhtarlıkta gece mesaisi ne olur ki? Niye mesaiye kalınır ki? Buna anlam veremedik. Önceki muhtarın dosyaya koyduğu mazot, kömür ve benzeri faturalar son derece abartılıydı. Muhtarlıktaki dizüstü bilgisayarın üzerine bilerek sıvı dökülmüş ve çalışamaz haldeydi. Oysa ki sonradan muhtarın evinden getirilen o bilgisayarın servis garantisi de vardı. Dedim ya; faturaları olup, yerinde olmayan kömürler gibi daha bir sürü mantıksızlıklar vardı. Davaların temyiz süreçleri devam ettiğinden dolayı, çok fazla açıklama yapmak istemiyorum. Bunu sindiremedim.” dedi

“DEVLETTEN YARDIM ELİ BEKLİYORUM”

Muhtarlığın getirildiği durumla ilgili olarak devlet yetkililerinden yardım beklediklerini ifade eden muhtar Kazım Kızıltan “Düğüncülü Köyü, cumhuriyet tarihinde bir eşi ve benzeri daha olmayan böyle bir şeyi hak etmiyor. Buna bir çözüm yolu bulunmalı. Valilikten de inceleme için gelen bir heyet oldu. Temyiz sonucunu bekliyoruz.Yoksa, bütün bu taşınmazlar yasal olarak satışa çıkacaklar” dedi.