Koronavirüs |

Eski DSÖ çalışanı Prof. Sikora'dan umut veren korona açıklaması: Kendi kendine yok olabilir

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya ölüm saçan koronavirüs pandemisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) eski yöneticilerinden Profesör Karol Sikora, bir aşı geliştirilene kadar ölümcül virüsün doğal olarak yok olabileceğini savundu.

Koronavirüse karşı aşı geliştirme konusunda dünya çapındaki çalışmalar hızla devam ederken, Karol Sikora’dan umut verebilecek bir açıklama geldi.

''KENDİ KENDİNİ TÜKETEBİLİR''

DSÖ’nün kanser programını yöneten isim olarak bilinen Karol Sikora, “Herhangi bir aşı geliştirilmeden önce virüsün doğal olarak kendi kendini tüketmesi için gerçek bir şans var” dedi.

Sikora, “Aşağı yukarı her yerde aynı kalıbı görüyoruz; Tahmin edilenden daha fazla bağışıklığımız olduğunu sanıyorum. Virüsü yavaşlatmaya devam etmeliyiz, ancak virüs kendi kendine yavaşça yok olabilir. Benim fikrime göre bu olası bir senaryo” ifadelerini kullandı.

''RAKAMLARIN İYİLEŞMEYE DEVAM ETMESİNİ UMMALIYIZ''

Bunun bir ihtimal olduğunu vurgulayan Sikora, “Mesafemizi korumayı sürdürmeli ve rakamların iyileşmeye devam etmesini ummalıyız” diye konuştu.

Pek çok uzman salgın öncesi normal hayata dönmek için aşının gerekli olduğunu vurguluyor. Ancak uzmanlara göre etkili bir aşının geliştirilmesi en az bir yılı bulabilir.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Dünyada görülmüş bütün salgınların 2 yıldan fazla sürmediğini belirten uzmanlar son olarak sıcaklıkların artmasıyla virüsün etkisinin azalacağı konusunda ortak görüş bildirdi.

Dün bu konu hakkında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Yeni bir çalışma; Harvard ve MIT'den araştırmacılar 25 derece üzerindeki hava sıcaklığının SARS-CoV-2 bulaşında azalma sağladığını gösterdi. Ancak bu hava sıcakken virüs bulaşmaz anlamına gelmediği için önlemlere devam etmeliyiz. Bir derece yükselme bulaşta %3.1 azalma sağlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamalar, Prof. Dr. Sikora’nın umut veren 'virüsün doğal olarak kendini yok edebileceği' ihtimalini destekler nitelikte...