Dünya

Hovhannisyan: Türkiye'ye karşı savaşmak çok zor

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını geri almak için başlattığı operasyonda bozguna uğrayan ve Dağlık Karabağ'dan çekilmek zorunda kalan Ermenistan'ın Savunma Bakanlığı'nın eski Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, ''Türkiye'nin müdahalesi yüzünden savaşı kaybettik. Süper güce karşı savaş çok zordur. Yenilginin nedeni olarak bunları unutmamalıyız'' dedi.

Azerbaycan ordusu geçtiğimiz yılın eylül ayında Ermenistan tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ'dan kendi sivil yerleşimlerine saldırı düzenlenmesi sonucu, Ermenistan'a operasyon başlattı.

44 gün süren savaşın ardından Karabağ'ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa şehrinin alınmasının ardından işgalci Ermenistan kuvvetleri, topraklardan çıkmak zorunda kaldı.

30 yıllık işgalin sona ermesinde Türkiye'nin yerli ve milli üretimi olan Bayraktar TB2 SİHA'ların katkısı büyüktü.

Bu gelişmeye ilişkin konuşan Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın eski Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, hezimetin ardında yatan nedenleri kendi halkının yüzüne vurdu.

''TÜRKİYE'NİN MÜDAHALESİ YÜZÜNDEN SAVAŞI KAYBETTİK''

Hovhannisyan, Ulusal Meclis’te gazetecilerle yaptığı görüşmede, “Türkiye’nin rolü neydi?” sorusu üzerine “Türkiye’nin müdahalesi savaşı kaybetme nedenlerinden biriydi” yorumunda bulundu.

TÜRKİYE İLE SAVAŞMAK ÇOK ZOR

Türkiye’nin müdahalesinin unutulmaması gerektiğini savunan Hovhannisyan, “Savaş 10-12 kat daha büyük kuvvetlere karşı başladı. Böylesine dev bir süper güce karşı savaş çok zordur” ifadelerini kullandı.