Gündem

Ermeni grup Türklerin işlettiği kafeye saldırdı

Los Angles'ta bir Türk'ün işlettiği kafeye Ermeni gruplar tarafından saldırı düzenlendi. Çalışanların büyük korku yaşadığı saldırı güvenlik kameralarına da yansıdı. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, saldırıyı kınadı.

Los Angles'ın Beverly Hills bölgesinde hizmet veren İstanbul Cafe isimli işletme ermeni gruppların saldırısına uğradı. Kafeye girerek sandalyeleri çalışanların üzerine fırlatan, iş yerine büyük zarar veren grup saldırının ardından kaçtı. Çalışanların büyük korku yaşadığı saldırının ardından ABD'nin Türkiye Konsolosluğu yetkilileri işletmeye giderek çalışanlardan bilgi aldı.

ABD'nin Los Angeles kentinin Beverly Hills bölgesinde bir Türk'ün sahibi olduğu işletmeye aşırılık yanlısı Ermeni grupların saldırmasını şiddetle kınadı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Beverly Hills'de bir Türk Amerikalının sahibi olduğu işletmeye aşırılık yanlısı Ermeni grupların saldırısını şiddet ve nefretle kınıyorum. Federal ve yerel makamları, ABD'nin asli unsurlarından olan Türk Amerikalıların hukukunu korumaya ve suçluları cezalandırmaya çağırıyorum." ifadesini kullandı.

FAİLLER SÜRATLE BULUNMALI

Türk-Amerikan toplumunun saldırıya uğrayan kardeşleri ile manevi dayanışma halinde olduğunun altını çizen Serdar Kılıç, "Irkçı nefret suçu niteliğindeki ve ABD'nin anayasal teminatı altındaki temel değerlerinin çiğnendiği bu hain saldırının faillerinin bulunarak, süratle cezalandırılmasını beklediklerini ifade ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da "Beverly Hills'teki İstanbul Cafe adlı vatandaşımıza ait restoranın dün akşam (4/11) nefret saldırısına uğraması üzerine olay yerini ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik." ifadesine yer verildi.

 

Sitene Ekle