Popüler Haberler |

Eren Erdem kimdir? Neden tutuklandı?

Ankara'da gözaltına alınan CHP eski milletvekili Eren Erdem, getirildiği İstanbul'da hakim karşısına çıktı. Eski milletvekili Erdem ifadesinin ardından tutuklandı. Erdem'in tutuklanmasından sonra vatandaşlar Eren Erdem'in yaşamını araştırmaya başladı. Peki Eren Erdem kimdir? Neden tutuklandı? Detaylar haberimizde...

Eren Erdem neden tutuklandı? İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine Ankara'da gözaltına alınan CHP eski milletvekili Eren Erdem, getirildiği İstanbul'da hakim karşısına çıktı. Erdem verdiği ifade sonrası ise tutuklandı. Peki Eren Erdem kimdir? Neden tutuklandı? Merak edilen detaylar haberimizde...

Alınan bilgiye göre, Eren Erdem hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "silahlı terör örgütüne üye olduğu'' iddiasıyla gözaltı kararı verildi.

Bunun üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Erdem, sabah saatlerinde emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul'a getirildi.

Savcılığın kuvvetli "kaçma şüphesi" gerekçesiyle gözaltına alınan Erdem, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. Erdem sorgusunun ardından tutuklandı.


CHP'li Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi'ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı.

22 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Erdem hakkında "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapis isteniyor.

YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI VARDI

Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül'de saat 10.00'da yapılmasına karar verilmişti. Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı'na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı.

Eren Erdem, 23 Mayıs tarihli ifade verme çağrısına uymamış ve Cumhuriyet Başsavcılığınca 30 Mayıs tarihindeki çağrıya uymaması halinde Eren Erdem hakkında zorla getirilme kararı verileceği belirtilmişti.

EREN ERDEM KİMDİR?
Eren Erdem 14 Ağustos 1986’da Fatih, İstanbul’da doğdu. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak meclise giren Erdem, üniversite eğitimini yarıda bıraktı.

14 Ağustos 1986 senesinde dünyaya gelen Eren Erdem doğma büyüme Fatih, İstanbulludur. Yazarlık tarafıyla da bilinen Eren Erdem toplamda 9 kitap çıkarmış ve büyük ilgi gördü. TBMM'nin en genç siyasetçilerinden biri olan Erdem siyasete ise 07 Haziran 2015 tarihinde girdi.

Eren Erdem, Halk TV‘de Pazar günleri Ezber Bozanlar, Çarşamba günleri Yol Haritası programında analizler yapmaya devam etmektedir.

Eren Erdem, 7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP İstanbul 3. bölgeden 6. sırada aday oldu. 25. dönem Milletvekili olarak CHP İstanbul Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde 26. dönemde yeniden milletvekili seçildi. Ancak Erdem CHP'nin 24 Haziran 2018'de yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday listesinde yer almadı.

Eren Erdem, Nuray Erdem ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.

KİTAPLARI
2009 – Gayya Karanlığından Kuran Aydınlığına
2010 – Abdestli Kapitalizm
2011 – Nurjuvazi
2012 – İslam ve Kapitalizm
2011 – Şeytan Evliyaları
2012 – Selman-ı Pak
2012 – Riya Tabirleri
2013 – Devrim Ayetleri
2014 – Devrimci Peygamber

MİLLETVEKİLİ

Milletvekili, Parlamenter veya Mebus, bir parlamentoda oy verenleri temsil eden kişidir. Birçok ülkede bulunan bikameral sistem gereği; parlamento üyelerine değişik isimler verilebilmektedir. Örneğin; senato bulunan sistemlerde seçilen kişi; senatör olarak tanımlanabilmektedir. Parlamenter bağımsız olabileceği gibi sıklıkla görüldüğü üzere bir siyasi partiye bağlı da olabilir. Ülkenin parlamento sistemine ve yürürlükteki mevzuatına göre seçme ve seçilme kuralları ile milletvekilinin görev ve sorumlulukları değişiklik gösterebilir.