Gündem

Erdoğdu, U dönüşünde Kılıçdaroğlu'nu solladı

Yıllar önce basın toplantısı düzenleyip, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine atanan Can Akın Çağlar'ı yolsuzlukla suçlayan CHP'li Aykut Erdoğdu, günler süren sessizliğini bozdu. Çağlar'ın hakkındaki incelemeler tamamlanmadan istifa ettiğini söyleyen Erdoğdu, "Kendisi meslektaşım ve üstadımdır. " dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Genel Sekreteri olarak Can Akın Çağlar’ın atanması sonrası yaşanan 'yolsuzluk' tartışmalarına ikişkin açıklamalarda bulundu.

"KENDİSİ MESLEKTAŞIM VE ‘ÜSTADIMDIR’."

Erdoğdu, İBB Genel Sekreterliğine getirilen Can Akın Çağlar’ı Hazine Müsteşarlığı’nda çalıştığı dönemden tanıdığını belirterek, "Kendisi meslektaşım ve ‘üstadımdır’." dedi.

 "KİT Komisyonu’ndayken bana kapsamlı bir rapor ulaştı. Rapor, Can Akın Çağlar’ın bazı kredilerde usulsüz işlemler yaparak bankayı zarara soktuğunu iddia ediyordu." ifadesini kullanan Erdoğdu, "Raporda yer alan iddialar belgeli ve ciddi olduğu için Can Beyi Hazine’den tanımama rağmen hiçbir ayrımcılık yapmadan dosyayı açıkladım” dedi.

Duvar'da yer alan habere göre Erdoğdu, “Bir süre sonra Can Bey aradı ve görüşmek istedi. Can Bey bu uzun görüşmede iddialara tek tek cevap verdi. İlerleyen aylarda beni Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir savcı aradı ve görüşmek istedi. Savcı bu görüşmede TBMM’de yaptığım konuşmayı ihbar kabul ederek soruşturma başlattığını söyledi. Ayrıca açıklamalarım dolayısıyla BDDK, Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun da soruşturma başlattığını öğrendim” dedi.

 Ekrem İmamoğlu'nun danışmanlarının kendisini arayıp görüş sorduğunu belirten Erdoğdu, "Çok yakından olmasa da Hazine’de çalıştığım yıllardan tanıdığımı, insan olarak iyi bir olduğunu, o yıllarda etliye sütlüye pek bulaşmayan teknokrat görünümlü biri olduğunu, ancak daha önce İslamcı bir finans kuruluşunda yönetici olduğunu ve daha sonra da AKP döneminde yükseldiğini söyledim. Ayrıca partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim." diye konuştu.

Erdoğdu açıklamasını "Bu görüşümü daha sonra Ekrem başkana tekrarladım. Süreçle ilgili ayrıca hem Genel Başkanımıza hem de İstanbul İl Başkanımıza bilgi verdim. Ekrem Başkan, başta finans konuları olmak üzere teknik konularda büyük sıkıntılar yaşadığını, Can Bey’in hem konsantrasyonu hem de teknik bilgisiyle bu göreve layık olduğunu düşündüğünü söyledi. Bir süredir Genel Sekreter arayışı içinde olduğunu, atama (memuriyet) şartlarını taşıyan ve finans ve teknik bilgisi yüksek, kamu tecrübesi olan ve böyle büyük yapıları yönetmiş bazı adayların, görevi kabul etmeye çekindiklerini söyledi. ‘Bütün Türkiye’yi kucaklayacaksak insanları kökenlerine göre değil, liyakatlarına göre değerlendirmeliyiz’ deyince, ‘Siz bilirsiniz, bundan sonra bize düşen size destek olmaktır’ dedim. Durum bundan ibarettir” sözleriyle noktaladı.