Gündem |

Erdoğan'ın yerel seçim stratejisi: Bazı bakanlar ile milletvekilleri...

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçim stratejini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlere yeni bir strateji ile hazırlandığını belirten Selvi, "Bugün kabinede gördüğünüz bazı bakanlar ile milletvekillerinin belediye başkan adayı olması sizi şaşırtmasın." dedi.

işte Selvi'nin yazısının ilgili kısmı

AK Parti 2019 seçimlerinde yeni belediye başkanlarını aday gösterecek mi? 2019 seçimlerine bu isimlerle girilmeyeceği söyleniyor. Tabii bu hepsi için geçerli olmayabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kiminle kazanacaksak onunla gireceğiz” demişti. “İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi kaybederiz” gibi önemli uyarılarda bulunmuştu. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerden 7-7.5 ay sonra 3 Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri yapılacak. AK Parti’nin yerel seçimlerde oyları bir parça düşüyor. O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlere yeni bir strateji ile hazırlanıyor.

1- İstifalar nedeniyle boşalan yerlere seçilen belediye başkanları aday gösterilmeyecek.
2- Yerel seçimlere aralarında başbakan ve bakanların da yer alacağı güçlü isimlerle girilecek.
3- Öncelikli hedef, İstanbul ve Ankara’yı kazanmak olacak.

Erdoğan, yerel seçimlerde oylarının düşmemesi için, yıpranan isimleri değiştiriyor. Ardından güçlü isimlerle seçimlere girmeyi planlıyor. Bugün kabinede gördüğünüz bazı bakanlar ile milletvekillerinin belediye başkan adayı olması sizi şaşırtmasın.