Ekonomi |

Erdoğan özel bankalara işaret etti: Merkez'i izleyin!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indirimlerinin devam etmesi gerektiğini belirterek, faiz indiriminde bankaların da TCMB'yi takip etmesi gerektiğini söyledi.

İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Mickelthwait'e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan daha düşük faizlerin, daha düşük enflasyon getireceğini de savundu.

'DERECELENDİRME KURULUŞLARINI DİKKATE ALMIYORUM'

Bu hafta yapılan faiz indiriminin “dikkatli ve dengeli” olduğunu söyleyen Erdoğan, ABD, Japonya ve Avrupa'yı işaret ederek, düşük faizlerin enflasyonun 8 seviyesinin üzerine çıkmasını engellemeye yardımcı olacağını belirtti.

Erdoğan, “Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmelerini hiç dikkate almıyorum” dedi ve bu kuruluşların siyasi gerekçelerle ve ekonomik etiğe karşı hareket ettiğini ifade etti.

Faizlerin olabildiğince aşağıya gelmesi gerektiğini belirten Erdoğan Merkez Bankası'nın FETÖ'cülerden de temizlenmesi gerektiğini de söyledi.

Erdoğan, kredi kuruluşlarından not indirimi gelmesinden endişe duymadığını, derecelendirme kuruluşlarının hatalar yaptıklarını ve bu hataları kasıtlı olarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

'KURLARDA BAZILARININ BEKLEDİĞİ GİBİ ALEYHTE PATLAMA OLMADI'

Erdoğan "2013 yılından bu yana Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 40 oranında değer kaybetmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruyu şu şekilde yanıtladı:

"Kurlarda bazılarının beklediği gibi aleyhte bir patlama olmadı. Darbe girişiminden sonra bile kurlar kendini korudu. Bizim temennimiz kurlar daha düşük olsun ama şu anda bu istenilen noktada değil. Fakat, "Çok yükselecek, patlayacak" diyenler de bekledikleri neticeyi alamadılar. Türkiye 29 çeyrektir büyüyor, mâli disiplin sürüyor. Dolayısıyla yatırımcı ürkmedi."

'ABD, GÜLEN'İN YEŞİL KARTINI İPTAL ETMELİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, verdiği söyleşide gündeme ilişkin diğer önemli konulara da değindi. ABD'yi Fetullah Gülen ve Suriye konusunda eleştiren Erdoğan, ABD'nin Gülen'in yeşil kartını iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, ABD'nin Gülen'i iade etmemesi durumunda Türkiye'nin buna karşılık vereceğini belirtti.

Cumhubaşkanı Erdoğan, Gülen'in iade edilmemesi durumunda Türkiye'nin B planı olup olmadığı şeklindeki soruyu şu şekilde yanıtladı: Hiçbir hükümet alternatifsiz olmaz. Biz siyasi ortağımıza bu noktada güveniyoruz. Siyasi ortağımızdan da bu güvenin karşılığını görmek istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Suriye Kürtlerini silahlandırmasının da yanlış olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Merkez Bankası içerisindeki Gülen yapılanmasıyla ilgili olarak "Merkez Bankası'nda kimin nasıl etkisi var. Bunu şu anda bilemiyorum. Merkez Bankası'nın içerisinde de Gülenciler tespit edildiyse görevden alınmıştır ve alınması lazım. İsabetli bir adımdır" dedi.

BM KONVOYUNA SALDIRI

Halep'e bağlı Urum el-Kubra bölgesinde BM ve Suriye Kızılayı'na ait insani yardım konvoyunun vurulması hakkında da konuşan Erdoğan, "Bizim bilgilerimiz BM konvoyunu rejim bombaladı. ABD, Rusya'yı; Rusya ABD'yi işaret ediyor. Bizim istihbaratımızdan aldığımız bilgi bu yönde. Hemen arkasında da bizim Kızılayımız vardı, saldırı nedneiyle erteledik."

ABD İLE KOPUŞ OLMAZ

Erdoğan ABD ile ilişkiler konusunda ise şu açıklamaları yaptı;

"Ben Cumhuriyetçiler ile de, Demokratlar ile de çalıştım. Göreve başladığımda Bush ile çalıştım. Sonra 8 yıl Obama ile çalıştım. Yılbaşından sonra nasıl bir tablo oluşacak göreceğiz.

ABD ile kopuşumuz olamz. Siyasette devamlılık esastır.