Gündem

Erdoğan-Caparov zirvesinde FETÖ mesajı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'u ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, FETÖ başta olmak olmak üzere terörle mücadeleden bölgesel iş birliğine kadar tüm konuları ele aldıklarını ve FETÖ'nün her iki ülke için de milli güvenlik tehdidi oluşturduğu konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'u resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Caparov, baş başa görüştü. Görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov nezaretinde ikili anlaşmalar imzalandı. Türkiye adına anlaşmaya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kırgızistan ile 1 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi artıracağız." dedi. FETÖ vurgusu yapan Erdoğan, "FETÖ'nün her iki ülke için de milli güvenlik tehdidi oluşturduğu konusunda aziz kardeşimle hemfikiriz." diyerek sözlerini sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde irademizi bir kez daha teyid ettik. FETÖ başta olmak olmak üzere terörle mücadeleden bölgesel iş birliğine kadar tüm konuları ele aldık. FETÖ'nün her iki ülke için de milli güvenlik tehdidi oluşturduğu konusunda aziz kardeşimle hemfikiriz. Son dönemde yaşanan hadiseler FETÖ'nün kanlı, karanlık ve çirkin yüzünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. İnşallah omuz omuza vererek bu tehdidin üstesinden beraberce geleceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanına Türkiye'nin Kırgız halkı ve devletine olan desteğini bir kez daha ifade ettik. 11 Nisan'da yapılan Anayasa referandumu bir dönüm noktası oldu. Bu referandumla Kırgız halkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tercih etti. Yeni sistemin hayırlı olmasını temelli ediyorum. Yeni imkanlarla Kırgızistan'ın yol alacağına inanıyorum. Türkiye tecrübelerini paylaşmayı, Kırgızistan'a her türlü desteği sürdürecektir. Kırgızistan Cumhuriyeti ile Tacikistan sınırında bazı müessif olaylar meydana geldi. İki kardeş ülke arasında yaşanan bu olay bizleri de derinden üzdü.

1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ

Her iki ülkenin de soğukkanlı yaklaşımlarıyla meselenin kısa sürede yatıştırılması en büyük tesellimiz olmuştur. Bu sorunun iki komşu ülke arasında barışçıl yollarla çözümünü temenni ediyoruz. Ticari ilişkilerimizi de ayrıntılı şekilde gözden geçirdik. 507 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacmimizde salgına rağmen önemli bir düşüş yaşanmadı. Potansiyelimizin çok daha yüksek olduğu aşikardır. 1 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi arttıracağız.

UÇAK SEFERLERİ ARTIRILACAK

Aldığımız kararlar ve az önce imzalanan metinlerle stratejik ortaklığımızın akdi zeminini kuvvetlendirdik. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi, ortak bildirimizde atacağımız adımlara ilişkin yol haritamızı belirlemiş olduk. Karşılıklı yatırımlarımızın geliştirmesi konusunda değerli kardeşimle aynı hissiyatı paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu arada tabii attığımız adımlarda inşallah Türkiye-Kırgızistan arasındaki uçak seferlerini 28 frekans arttırmak suretiyle bu gidiş gelişler çok daha sıkı, farklı olacak.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov da Kırgızistan'ın, Türkiye’nin uluslararası alanda öneminin artmasından memnuniyet duyduğunu vurguladı.