Yaşam |

Erdoğan: Başkanlık sistemi acil ihtiyaç

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eyüp’te toplu açılışta konuştu: Her değişim bir dinamizm getirir. Geldiğimiz bu noktadan geri dönüş artık mümkün değil. Başkanlık sistemi acil bir ihtiyaçtır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eyüp Belediyesi hizmet binası ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hizmetleri için teşekkür etti. Başkanlık sisteminin acil ihtiyaç olduğunu belirten Erdoğan, özetle şunları söyledi:
Hem AK Parti'nin kongre kararının, tüzüğün 70. maddesi gereği Sayın Genel Başkan'ın, Başbakan'ın aldığı bu kararın ve aynı zamanda Sayın Başbakan'ın aday olmama kararının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Milletimiz bu ülke için tuğla üstüne tuğla koyan hiç kimseyi asla unutmaz. Sayın Başbakan'ın da hizmetleriyle milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğuna inanıyorum.

BİR BAYRAK YARIŞI

Ben de daha önce başdanışmanım olarak, Dışişleri Bakanım olarak uzun yıllar birlikte çalıştığım, son 20 aydır da Başbakan olarak bu birlikteliği daha ileriye taşıdığımız Sayın Davutoğlu'na teşekkür ediyorum. Bu tür makamlar bir çeşit bayrak yarışıdır. Milletimin beni Cumhurbaşkanlığına seçmesinin ardından bu bayrağı Sayın Davutoğlu'na devrettik. Şimdi 22 Mayıs'taki kongrede seçilecek kişi, Sayın Davutoğlu'ndan bu bayrağı devralacak ve hizmet yarışı bu şekilde sürüp gidecek.

NİYE RAHATSIZ OLUYORSUNUZ

Kırk yıllık dava arkadaşlarımın içinde bulunduğu, kurucu genel başkanı olduğum, 12 yıla yakın süre başbakanlığını yürüttüğüm bu partiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmem birilerini rahatsız ediyor. Niye rahatsız oluyorsun? Bundan daha doğal, daha tabii ne olabilir? Her değişim beraberinde yeni bir heyecan, yeni bir dinamizm getirir. AK Parti genel başkanlığı ve başbakanlıkta yaşanan değişimin de ülkemiz için böyle hayırlı bir havaya vesile olacağına inanıyorum.

GERİYE DÖNÜŞ YOKTUR

Bugünkü Türkiye, dünün rotasız, hedefsiz, amaçsız Türkiyesi değil; önünde 2023 hedefleri gibi kapsamlı ve heyecan verici bir yol haritası bulunuyor. Milletimiz kendi oyuyla seçtiği cumhurbaşkanı sayesinde, ülke yönetiminde herhangi bir boşluk olmadığını, olmayacağını çok iyi biliyor. Esasen benim başkanlık sistemini gündeme getirmemin sebebi de budur. Milletimiz 2007 Anayasa değişikliği ile hukuki altyapısı hazırlanan, 10 Ağustos 2014 seçimiyle de fiili adımı atılan bu yeni dönemin faydasını görmüştür. Geldiğimiz noktadan geriye dönüş yoktur. Bunu artık herkes kabul etmelidir.

BAŞKANLIK ACİL BİR İHTİYAÇ

Yeni anayasanın diğer ihtiyaçlarla birlikte milletimizin tercihi ve onayıyla girilen bu yeni yönetim tarzının kurumsallaştırılmasını da sağlayacak şekilde hazırlanacağına inanıyorum. Yeni anayasa meselesi Tayyip Erdoğan'ın şahsi meselesi değildir. Başkanlık sistemi konusu Tayyip Erdoğan'ın kişisel talebi değildir. Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı tecrübeler sonunda geldiği yer hem yeni anayasayı hem başkanlık sistemini acil bir ihtiyaç olarak önümüze çıkarmıştır.

Değişimden korkmayalım

Erdoğan, Güçlü olmak için de sürekli krizlere yol açan mevcut sistem yerine istikrarın ve güvenin garantisi olan başkanlık sistemini bir an önce milletimizin onayına sunmamız gerekiyor. Başkanlık sistemine geçtikten sonra milletimizin teveccühü ile bu göreve gelecek kişi; Türkiye'nin birinci başkanı olarak görevine başlayacak. Bu değişimden korkmaya gerek yok. Tam tersine herkesten bu değişime destek vermesini, katkı sağlamasını bekliyoruz dedi.

Yarınlar daha iyi olacak

AK Parti'de yaşanacak değişimin ülke için hayırlı olacağı mesajını veren Erdoğan, “Boşuna davul-zurna çalmayın, bu millet dimdik ayakta, bu ülke dimdik ayakta. Evelallah yarınlar bugünden daha da iyi olacak. Hiç endişe etmeyin. Kardeşlerim, bize eğilmek yaraşmaz. Biz sadece Rabbimizin huzurunda rükuda eğiliriz, başka bir yerde asla. Türkiye'nin son 13 yıldır demokrasi ve ekonomi alanında yaşadığı büyük dönüşüm, aynı zamanda güçlü bir istikrar ve güven ortamının tesisine de imkan sağlamıştır. Hatırlayın, geçmişte bu tür bayrak değişimleri çok büyük krizlere, çok büyük spekülasyonlara yol açardı” diye konuştu.

Biz yolumuza gidiyoruz sen de yoluna git

Avrupa Birliği'ne tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destek olan güçlerin doğrudan dolaylı saldırısı altında iken şu anda AB, 'Vize için terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz önce Avrupa Parlamentosu'nun yanında çadır kuran teröristlere müsaade ederken bu zihniyetinizi niye değiştirmiyorsunuz? Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş” dedi.