Gündem

Erbaş 'Sigara haram' dedi tartışma yeniden alevlendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü" nedeniyle bir mesaj yayımladı. Sigaranın İslam dinine göre haram olduğunu her fırsatta dile getiren Erbaş mesajında, "Sigarayla mücadelemizi topyekûn sürdürerek dinimizce de haram olan bu büyük tehlikeye bir an önce son verelim" diyerek sigara haram mı, değil mi tartışmalarının fitilini yeniden ateşledi. Erbaş'ın açıklamalarına destek verenler kadar sigaranın 'harama yakın mekruh' olduğunu söyleyenler de mevcut...

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Twitter hesabından ''9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü'' nedeniyle mesaj yayımladı.

Erbaş, sigaraya bağlı ölüm oranlarına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Her yıl Türkiye'de 100 bini aşkın kişinin ölümüne sebep olan sigarayla mücadelemizi topyekûn sürdürerek dinimizce de haram olan bu büyük tehlikeye bir an önce son verelim. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü insanlığın bu vahim bağımlılıktan bir an önce kurtulmasına vesile olsun.''

Sigaranın İslam dinine göre haram olduğunu her fırsatta dile getiren Erbaş'ın sigara açıklamalarına dini bütün pek çok müslüman dahil karşı çıkan kesim de bulunuyor. Sigaranın 'harama yakın mekruh' olduğunu savunan kesim, Erbaş'ın açıklamalarına şiddetle karşı çıkıyor. Ancak Erbaş, 'sigarayı bırakın' çağrısını her fırsatta yineliyor.

"SİGARA SARHOŞ EDİCİ MADDELER ARASINDA"

Erbaş, geçtiğimiz aylarda katıldığı canlı yayında "Sigara haram mıdır?" sorusunu, "Evet. Sigara haramdır" şeklinde yanıtlayarak yine aynı tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Erbaş açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

"İnsanın bedeni mukaddestir. Bedeni beş açıdan korumak gerekiyor. Dinini korumak, aklını korumak, malını korumak, nefsini korumak, yani canı korumak, bir de nesli korumak. Sigaranın sadece birini bile korumaya engel olsa, bu bile haram olması için yeterli. Kaldı ki beşine de zararı var. Dine zararı var, akla zararı var, mala zararı var, cana zararı var, nesle zararı var. Dine zararı, sigara sarhoş edici maddeler arasında sayılıyor. Sigara uyuşturucu vazifesi yapıyor. Uyuşturucuya götüren yol sigarayla başlar. Kesinlikle sigarada uyuşturucu özelliği var"