Gündem |

Enerjide yeni hamle! Başbakan: "Tek tek harekete geçiriyoruz..."

Başbakan Yıldırım ve Enerji Bakanı Berat Albayrak, Güneş Modülü Fabrikası temel atma töreninde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, YEKA-Fotovoltaik Güneş Modülü Fabrikası ve AR-GE Merkezi Temel Atma Töreni'nde konuşuyor.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları;

Türkiye'nin varolan kaynaklarını ve imkanlarını tek tek harekete geçiyoruz. Bugün ekonomimiz güven istikrar ortamında büyümeye devam ediyor. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 ile son 6 yılın rekor büyümesini gerçekleştirdik. Biliyoruz ki en büyük kaynağımız özel sektördür. Yatırımlara baktığımızda kamu 1 yatırım yapıyorsa özel sektör 8 yatırım yapıyoruz.

Dünya ile rekabet edebilmek için özel sektörün öncülüğü ile kalkınmaya ve büyümeye devam edeceğiz. Bize katma değer sağlayan herkesin başımız üstünde yeri vardır.

Cari açık içerisindeki enerji payını düşürmek için millileştirme adımları da atıyoruz. Bugün yenilenebilir enerji kaynağımızı yüzde 20'lerden yüzde 32'lerin üzerine çıkarmış durumdayız. Ama yeterli görmüyoruz. Bunu artırmak için projelerimize daha da hız vereceğiz.

Ar-Ge Merkezi gerçek anlamda yerlileşmenin de temelini oluşturuyor. Sadece parçaları getirip birleştirip ürün elde etmek değil, yerli mühendislerin akıl terini işin içine koymak ve böylece yerli katma değeri daha yüksek bir ürün elde etmek... Bu fabrika bu işi yapacak. Yüzde 60 ile başlayacak yerlilik oranı zaman içerisinde de artmış olacak. Yapım süresi bu proje için 24 ay olarak konuşulmuştu ancak memnuniyetle görüyorum ki 12 ay içerisinde bu tesis bitecek ve ilk ürün hattan çıkacak.

Bugün petrolü doğalgazı konuşurken, bundan 35 yıl sonra artık fosil yakıtları değil başka enerji kaynaklarını konuşacağız.

ALBAYRAK: DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAPACAĞIZ

"YEKA Fotovoltaik Hücre ve Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi Temel Atma Töreni"nde konuşan Bakan Albayrak, "Dünyanın en büyük fotovoltaik sahasını inşa edecek olan bu fabrika yatırımını yapacağız." dedi.

albayrak5

Berat Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları;

2013 yılından beri maruz kaldığımız onlarca ekonomik ve siyasi saldırıya rağmen birilerinin içini kurt gibi kemiren sorulara bu açılış işle cevap vermiş oluyoruz.Bugün bize dayatılmaya çalışılan suni ekonomik gündemleri elimizin tersi ile itiyoruz. Dünyanın en büyük nükleer, güneş ve rüzgar gibi her alanda attığımız adımların yanında dünyanın en büyük fotovoltaik sahasını inşa edecek olan bu fabrika yatırımını yapacağız.

15 yıldır Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirilen tüm projelerde ülkemizi 3 kattan fazla büyüttük.Halkımızın refah ve huzurunu da bunun ötesinde artırdık. Enerji de bu büyümenin en lokomotif halkalarından birisi oldu.15 yılda kamu ve özel sektör birlikteliğinde toplamda 100 milyar dolarlık bir yatırımı hayata geçirdik

32 bin megawatt kurulu gücümüzü bu senenin sonunda 85 bin megawatt'ın üzerine çıkardık. Her yıl gerek üretimde gerekse tüketimde rekorlar tazeledik. Cumhurbaşkanımızın koyduğu 2023 ve 2053 hedefleri doğrultusunda bu seviyelerin de yukarısına taşıma noktasında her zamankinden daha çok çalışmak zorundayız