Gündem |

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden CHP’li Engin Altay’ın iddialarına yalanlama

Emniyet Genel Müdürlüğü, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın Anıtkabir girişinde CHP'li milletvekillerine zorluk çıkarıldığı yönündeki iddialarını yalanladı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden "Anıtkabir girişinde polislerin CHP'li bazı milletvekillerine zorluk çıkardığı" yönündeki iddialara ilişkin yapılan açıklamada, "Anıtkabir girişinde görev alan polislerimiz, milletvekillerimize yönelik herhangi bir olumsuz tavır ve davranış içerisinde bulunmamış, taleplerini yetkili makamlara ileterek milletvekillerimizin Anıtkabir'e girişlerini sağlamışlardır." ifadesi kullanıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, TBMM kürsüsünden, Anıtkabir girişinde kendisine polis tarafından zorluk çıkarıldığını iddia ederek, görevli emniyet mensupları ve Emniyet Teşkilatını hedef alan, haksız ithamlarda bulunduğu belirtildi.

Altay'ın iddiasının aksine Anıtkabir girişinde CHP milletvekillerinin bulunduğu otobüsün içeri alınmaması veya bekletilmesinde orada görevli polislerin hiçbir müdahalesinin olmadığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Her zaman oluğu gibi 10 Kasım günü Anıtkabir'de gerçekleştirilecek anma töreninde alınacak tedbirler Genelkurmay Genel Sekreterliğince belirlenmiş olup, ziyaretçi katılımlarının saat 07.15'te başlayıp 08.30'da bitecek şekilde planlanması kararı alınmıştır. Anıtkabir girişinde görevli polislerin alınan kararı uygulamak ve gerekli tedbirleri almak yükümlülüğünün bulunduğu açıktır. Saat 08.45'te Altay'ın makam aracı ile CHP milletvekillerinin bulunduğu otobüsün Anıtkabir'in 1 No'lu Nizamiyesi'ne gelmesi üzerine, görevlilerce kendilerine Genelkurmay Genel Sekreterliğince alınan karar hatırlatılmış ve Anıtkabir'in 08.30 itibarıyla ziyaretçilere kapatıldığı ifade edilmiştir. CHP milletvekillerinin Anıtkabir'e girmekte ısrarcı olmaları üzerine konu Anıtkabir Komutanlığına iletilmiş ve milletvekillerimizin Anıtkabir'e girişi sağlanmıştır.

İddianın aksine Anıtkabir girişinde görev alan polislerimiz, milletvekillerimize yönelik herhangi bir olumsuz tavır ve davranış içerisinde bulunmamış, taleplerini yetkili makamlara ileterek milletvekillerimizin Anıtkabir'e girişlerini sağlamışlardır."

"Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz"

Açıklamada, devletin temel unsurlarından biri olan Emniyet Teşkilatının, Türkiye'nin dört bir tarafında kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi, halkın huzur ve güveni, insan haklarının korunması görevlerini büyük özveriyle ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan canı pahasına yerine getirdiği vurgulandı.

"Demokrasi ve milli iradeye karşı gerçekleştirilen hain darbe girişiminin kahramanca püskürtülmesinde üstün gayret gösteren, gece gündüz demeden gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ülkedeki huzur ve güveni tesis eden Emniyet Teşkilatı ile onun cefakar ve fedakar personeline yönelik haksız ithamların kabul edilemeyeceği" aktarılan açıklamada, "Siyasette uzun süre tecrübesi bulunan ve Grup Başkanvekilliği gibi önemli bir görevi yürüttüğü için kendisinden daha sorumlu davranması beklenilen Altay'ın haksız ithamlarını kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz." değerlendirmesi yer aldı.