Gündem |

Emine Erdoğan, Madagaskar'da Kadın Eğitim Merkezi'nin Açılışını Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Madagaskar’da TİKA tarafından hizmete sokulan ve ekipman desteği verilen Kadın Eğitim Merkezi'nin açılışını yaptı.

Afrikalı kadınların hayatına kalıcı bir yatırım yapmak amacıyla yapılan eğitim yardımları çeşitli alanlardan oluşuyor. Nakış, dikiş, bilişim, bahçıvanlık ve aşçılık bölümlerinden oluşan eğitim merkezinde 100'e yakın kadın eğitim alıyor.

"TÜRKİYE, AFRİKA İÇİN KARDEŞLİĞİN VATANIDIR"

Emine Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, “Ülkelerimiz ne kadar uzak olsa da, kalplerimiz bir ve beraberdir. Türkiye, Afrika için kardeşliğin vatanıdır. Afrika'nın kalkınma çabalarına destek olmak bizim için bir kardeşlik sorumluluğudur” dedi.

Emine Erdoğan, kadınların burada ürettiği el emeği ürünlerin, Ankara'da açılan Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi'nde kar amacı gütmeden satılabileceğini ve gelirinin Afrikalı kadınlara geri döneceğini söyledi.

Açılışa Madagaskar First Lady'si de katıldı. Programa ayrıca Madagaskar Sağlık Bakanı, Mesleki Eğitim Bakanı ve Türk heyetinden bakan eşleri, TİKA yetkilileri ve ilgililer katıldı.

Emine Erdoğan, ayrıca dünyada sadece Madagaskar'da yaşadığı bilinen lemurların doğal yaşam alanı olan Lemur Park'ı ziyaret etti. Bölgeye özgü aloe vera ve baobab ağaçları hakkında bilgi aldı. Ziyaretinin anısına parka bir baobab ağacı dikti.