Elon Musk Mars için maliyet verdi! Tarihini duyurdu

SpaceX uzay taşımacılığı şirketinin sahibi Elon Musk, Mars’ta koloni kurulması için nelerin gerektiğini Twitter hesabından paylaştı.

ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, yeni teknolojilere askeri erişimi hızlandırmak amacıyla çeşitli girişimlere küçük bütçeli yatırımların yapıldığı bir etkinlik türü olan Air Force Space Pitch Day'de konuştu.

Musk konuşmasında, Mars'ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurulabilmesi için neler gerektiğini anlattı.

TARİH VERDİ

Daha sonra ise sosyal medya sitesi Twitter'daki hesabından bir takipçisinin sorduğu soruya cevap verdi.

Musk'a göre, Mars'ta sürdürülebilir bir şehir kurabilmek için bin Starship uzay gemisi ve bu araçların taşıyacağı en az bir milyon ton ham madde ve ekipman gerekiyor.

SpaceX'in kurucusu Musk, Dünya ile Mars’ın uçuş için uygun mesafeye yılda iki kez yaklaştığını belirterek, ekipman naklinin yaklaşık 20 yıl alacağını aktardı.

Musk, her bir seferin ise iki milyon dolara mal olacağını ifade etti.

Elon Musk, eylül ayında, Ay'a, Mars'a ve farklı gezegenlere insan taşımayı hedefledikleri "Starship" adlı yeni roketin tanıtımını, SpaceX'in Texas'taki üssünde gerçekleştirmiş ve uzay aracının ''Mk1'' versiyonunun bir ya da iki ay içinde test kapsamında fırlatılacağını söylemişti.

Roketin yaklaşık 20 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonra dikey iniş yaparak dünyaya geri döneceğini ifade eden Musk, 6 aydan daha kısa sürede ise yörüngeye ulaşmayı ve insan taşımayı denemek istediklerini vurgulamıştı.

Elon Musk Mars için maliyet verdi! Tarihini duyurdu ile ilgili etiketler ABD Mars dünya elon musk