Ekonomi |

Elektrik faturası 140 TL ve üzeri gelenlere iyi haber! Bunları yapın faturanızı daha az ödeyin!

Elektrik ücretlerine 2022 yılında gelen zamlar sonrasında maddi durumu elverişsiz olan aileler için elektrik faturalarını bir nebzede olsun azaltacak yeni bir yol bulunuyor. Eğer sizinde elektrik faturanız 140 TL ve üzerinde geliyorsa bunu yapmaktan asla geri kalmayın ve serbest tüketici olmak için başvurun. Peki ama serbest tüketici nedir, nasıl olunur?

Elektrik fiyatlarında 2022 yılında gelen artışla beraber ekonomik anlamda sıkıntı çeken aileler bu faturaları ödemekte zorluk çekiyor. Elektrik faturalarındaki artış sonrasında sosyal medya üzerinden şikayetlerde de bulunan bazı vatandaşlar için serbest tüketici haklarının bulunması bu yola başvurmalarına neden oluyor.

Eğer ki sizinde elektrik faturanız yüksek geliyorsa şimdi yazacaklarımızı uygulayarak daha düşük ücret ödeme imkanına sahip olacaksınız.

Elektrik faturalarındaki son zamlarla beraber vatandaşlar elektriği nasıl daha ucuz kullanabileceklerinin yollarını araştırmaya başladı. Bu sene 140 TL’den fazla elektrik faturası gelenler bunu daha da ucuzlatmanın peşine düştü ve bunun içinde serbest tüketici adı altında bir kaynak gösterildi.

Bu sene serbest tüketici limiti yıllık tüketimi 1400 kWh ve üzeri olarak belirlendi. Yani ayda 140 TL ve üzeri elektik faturası ödeyen herkes “Serbest Tüketici” grubuna dahil olacak. Kendilerini Serbest Tüketici olarak görenler, kendi taleplerine göre elektrik tedarik şirketlerini tercih edebilir ve bu sayede de şirketlerle işbirliği yaparlarsa daha az ödeyebilecekler.

Serbest Tüketici Nedir?

Elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere Serbest Tüketici adı verilmektedir. Bu tüketim yıllık toplam 1507 TL (aylık 125 TL) elektrik faturasına eşittir ve bu tutarda fatura ödeyen herkes serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir.

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre, bir yılda 1400 kWh üzeri elektrik tüketen veya elektrik faturası aylık 140 TL ve üzeri gelen her elektrik abonesi, serbest tüketici limitini geçerek serbest tüketici olur.