Popüler Haberler |

“Emin olana kadar tam bir toparlanma mümkün değil”

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonominin önünde olağanüstü belirsizlik olduğunu ve bu belirsizliğin giderilmesinin virüsün kontrol altına alınmasındaki başarıya bağlı olduğunu ifade etti. Powell, "İnsanların eski faaliyetlerine yeniden dönmesi için virüsün kontrol altına alındığına tam emin olması gerekiyor. Bu gerçekleşene kadar tam bir toparlanmanın mümkün olmayacağını" ifade etti.

Fed, Başkan Powell'ın yarın Temsilciler Meclisi'nin Finansal Hizmetler Komitesi'nde, Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası'na ilişkin yapacağı sunumun metnini yayınladı. Powell, sunumunda; Covid-19 salgınının ABD ve dünya genelinde büyük zorluklara neden olmaya devam ettiğini kaydetti. Covid-19 salgını ve buna karşı alınan önemlerin etkisiyle Mart ayı itibariyle ekonomik faaliyette keskin bir düşüş yaşandığını anımsatan Powell, gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yılın 2. çeyreğinde büyük olasılıkla rekor seviyede düşüş göstereceğini kaydetti.

"ÖNEMLİ BİR YENİ AŞAMAYA GEÇTİK"

Powell, söz konusu krize hükümet tarafından hızlı ve güçlü bir politika eylemiyle müdahale edildiğini hatırlatarak bu müdahalenin sadece hane halkı ve işletmelere yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomide kalıcı zararların sınırlanmasında fark yarattığını aktardı. Ekonomi normalleştikçe gelen verilerin de ekonomik faaliyetin yeniden başladığına işaret ettiğini belirten Powell, "Birçok işletme kapılarını açıyor, işe alımlar ve harcamalar artıyor. İstihdam yükseldi ve tüketici harcamaları Mayıs’ta güçlü bir şekilde toparlandı. Önemli bir yeni aşamaya girdik ve beklenenden daha çabuk gerçekleştirdik.

Ekonomideki bu toparlanma memnuniyetle karşılanırken aynı zamanda virüsü kontrol altına alma ihtiyacı gibi yeni zorluklar sunuyor" şeklinde konuştu. Powell, ekonomiye yönelik son veriler olumlu sinyaller gösterse de 20 milyondan fazla ABD’linin işini kaybettiğini vurgulayarak işsizlikteki artışın özellikle düşük ücretli çalışanlar, kadınlar, siyahiler ve Hispanikler için daha şiddetli olduğunu aktardı.

FAİZ ORANININ MEVCUT SEVİYESİ KORUNABİLİR

Fed Başkanı Powell, "Üretim ve istihdam, pandemi öncesi dönemdeki seviyelerinin çok altında kalıyor. Ekonominin önündeki yol olağanüstü bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsü kontrol altına alma başarımıza bağlı. İnsanlar, geniş yelpazedeki faaliyetlerde yeniden bulunmanın güvenli olduğuna emin olana kadar tam bir toparlanma mümkün değil" dedi. Ekonominin önündeki yolun hükümetin toparlanmayı destekleyecek politika eylemlerine de bağlı olduğunun altını çizen Powell, salgının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında, Mart ayında politika faizi oranını sıfıra indirdiklerini ve ekonomin son sıkıntıları atlattığından, maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini başaracağından emin olana kadar bu seviyede tutmayı planladıklarını ifade etti.

Powell, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı Fed'in bu zamana kadar attığı adımları hatırlatarak gelişmeleri yakından izleyeceklerini ve bankanın hedeflerini desteklemek için planlarını uygun bir şekilde ayarlamaya hazır olduğunu kaydetti.