Yaşam |

Ege'de depremler sürüyor!

AFAD'ın son dakika duyurusuna göre Ege'de 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 01.22'de meydana gelen depremin merkez üssü ise Girit'in kuzey doğusu.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

AFAD, Ege Denizi'nde Girit yakınlarında bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Türkiye'den en yakın noktanın 144,37 kilometre uzaktaki Datça kıyıları olduğu depremin büyüklüğü ise 3,9.

Saat 01.22'de meydana gelen depremin derinliği ise 22.83 kilometre.

Depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yeri Girit'teki Lasithi. Türkiye'den en yakın yerleşim yeri ise Datça'ya bağlı Yazıköy. 

Depremin meydana geldiği Girit son zamanlarda sıklıkla bölgedeki depremlerle gündeme geliyor. Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarından Rodos ve Girit'i de içine alan bölgede son zamanlarda sürekli depremler yaşanıyor. Genellikle 4 civarında depremlerin yaşandığı bölgede zaman zaman 5 ve üzerinde de sarsıntılar oluyor.

Aktif bir fay kuşağının olduğunu ve bölgeye yakın deniz altı yanardağları bulunduğunu belirten uzmanlar bölgede güçlü bir deprem yaşanmasının olasılık dışı olmadığını belirtiyor. Uzmanlar tarafından 7 civarındaki bir depremin ise Türkiye'nin kıyılarını da etkileyecek tsunamiye neden olabileceği ifade ediliyor.