Popüler Haberler |

Eczane çalışma saatleri 2020! Hafta içi ve hafta sonu eczane açılış kapanış saati

Günlük yaşantımızda en çok ihtiyaç duyulan yerlerden biri de eczaneler oluyor. Hastaneye gittiğimizde hastalığımızın tedavisi için doktor reçete yazar ve eczaneye gideriz. Onun dışında medikal ürünlere ihtiyaç duyduğumuzda eczanelerin kapısını çalarız. Eczaneye gitmek için sebep çok var ama eczaneler belirli saatlerde açılıp, kapanmaktadır. Bu yüzden eczane çalışma saatleri 2020 merak ediliyor. Hafta içi ve hafta sonu eczane açılış kapanış saati bilgilerini hazırladık.

İlaç almak için ve ya kullandığımız ilaç biterse devamını almak için eczanelere gideriz. Bazen ise acil durumlarda eczaneye gitmemiz gerekebilir. Fakat eczaneler belirli saatlerde çalışmaktadır. Çalışma saatleri bitince devreye nöbetçi eczaneler girmektedir. Peki, eczaneler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Nöbetçi eczane çalışma saatleri nedir? İşte bilgiler.

ECZANELER SAAT KAÇTA AÇILIYOR?

Ülkemizde başlatılan koronavirüs ile mücadele kapsamında eczane çalışma saatleri değiştirilmişti. Koronavirüsle mücadelede başarılı bir yol izleyen Türkiye'de eczanelerin çalışma saatleri normalleşme adımlarına göre yeniden düzenlendi. Haziran ayı itibarıyla yeni eczane çalışma saatleri belirlenerek açıklandı.

1 Haziran'dan itibaren eczaneler hafta içi ve cumartesi günleri sabah saat 09.00'da açılmaktadır. Bazı şehirlerde açılış saati 08.00, 08.30 olabilmektedir. Eczaneler öğle arası molası yapmamaktadır. Öğle arası da açıktır.

ECZANELER SAAT KAÇTA KAPANIYOR?

Koronavirüs salgını döneminde en çok eczanelere ihtiyaç duyuldu. Bağışıklık güçlendirici takviyeler, vitaminler, soğuk algınlığı ilaçlarının yanında maske temin etmek isteyen vatandaşlar eczanelere akın ettiler. Eczaneler kapanış saatini unutanlar nöbetçi eczane aramak zorunda kaldı.

Eczaneler hafta içi ve cumartesi günü akşam saat 19.00’da kapanmaktadır. Bazı şehirlerde kapanış saati 18.00, 18.30 olabilmektedir.

NÖBETÇİ ECZANE ÇALIŞMA SAATLERİ

Nöbetçi eczaneler eczanelerin çalışma saatleri bittikten sonra deveye girer. Her ilçe de genel olarak 3-4 açık eczane bulundurulur. İlçenin büyüklüğüne göre bu rakam artabilir. Nöbetçi eczaneler 19.00’da göreve başlar, sabah 09.00’a kadar göreve devam ederler. Nöbetçi eczaneler ayrıca resmi tatillerde normal çalışma saati gibi çalışırlar. Yani resmi tatillerde sadece nöbetçi eczaneler açık olur.

ECZANELER HAFTA SONU AÇIK MI?

Eczaneler hafta sonu sadece cumartesi günleri açıktır. Cumartesi sabah 09.00’da başlar akşam 19.00’da biter. Pazar günleri de nöbetçi eczaneler tam gün mesai yaparlar.