Popüler Haberler |

E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? E-Devlet ikametgah değişikliği 2020!

E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ile çoğu kişi hayatını kaybetti. COVID-19 virüsünün Türkiye'de de görülmesi sağlık tedbirlerinin arttırılmasına neden oldu. Çoğu iş yeri geçici olarak kapatıldı. Adres değişikliği yapmak isteyen çoğu kişi E-devlet üzerinden adres değişikliği yapılıp yapılamayacağını araştırmaktadır. Peki, E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? E-Devlet ikametgah değişikliği 2020! Detaylar haberimizde...

E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? Çin'in Vuhan şehrinde görülen ve kısa bir zaman içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül virüs COVID-19 virüsü dünya çapında çoğu kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Virüsün Türkiye'de de görülmesi ile okullar uzaktan eğitim sistemine geçti, camiler geçici bir süreliğine kapatıldı. Adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar ise E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? sorusunun cevabını araştırmaya devam etmektedir. Peki, E Devlet'ten adres değişikliği yapılır mı? E-Devlet ikametgah değişikliği 2020! Detaylar haberimizde...

E Devlet doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama - Ekonomi haberleri

E DEVLET'TEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPILIR MI?

E Devlet'ten adres değişikliği bildirimi;

İlk olarak aşağıda verilen linki tıklayarak adres değişikliği sayfasına ulaşın.

COVİD-19 Salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda salgın yayılımının en aza indirilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri ve e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan iller arasındaki adres bildiriminin tescil işlemleri 27.04.2020 tarihine kadar durdurulmuştur. Dolayısıyla bunu dikkate alarak işleminize başlayın.

Ardından karşınıza gelen sayfadaki “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” Ve “Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” Seçeneklerinden size uygun olanını işaretleyip, taşınma tarihi bölümüne geçin.

Tüm bilgilerin doldurulmasıyla birlikte sonraki sayfada adres bilgileri talep edilecek.

Yerleşim yeri ve/veya diğer adres seçimi için, "Adres Bul" düğmesine tıklayınız. Adres seçim ekranı açılacaktır. Açılan ekrandan bildirimde bulunacağınız adresi seçiniz.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra bildirim yöntemi olarak mobil imza, elektronik imza ve SMS ile doğrulama seçeneklerinden birisini seçiniz. Mobil ve elektronik imza operatörler tarafından sağlandığı için SMS ile doğrulama daha erişilebilir bir yöntem olacaktır.

Ardından ilerle tuşuna bastıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunu sayfaya girip tescil işlemine geçiş yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden yapılacak adres beyan işleminde süresi için yapılan beyanlar haricinde geç beyan yapılması halinde sistem üzerinden de görüleceği gibi 86 TL para cezası uygulanmaktadır. Bunu gören vatandaşların 7 gün içerisinde nüfus müdürlüğüne gelerek parayı peşin yatıracağını ibraz etmesi halinde bu ceza 65 TL'ye düşecektir. Adres beyan işlemi sırasında beyan yapılacak adres dolu gözüküyorsa e-devlet üzerinden işlem yapılamıyor. Bu sorunla karşılaşan vatandaşların nüfus müdürlüğüne gelerek işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Nüfus müdürlüklerince yapılacak kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport ve diğer işlemlerde ise Alo 199 ya da www.nvi.gov.tr internet adresinden randevu alınması gerekiyor.