e-Devlet emeklilik yaşı öğrenme! Ne zaman emekli olurum?

Artık e-Devlet uygulaması sayesinde vatandaşlar, eğitim, iş, emeklilik, askerlik veya sağlık durumları ile ilgili belgelere kurumdan kuruma koşmadan dijital ortamdan ulaşabiliyor. e-Devlet tarafından son zamanlarda uygulamaya geçirilen, "Çalışma Hayatım" hizmeti sayesinde ise vatandaşlar bütün çalışma ve emeklilik bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıntılar haberimizde...

e-Devlet üzerinden eğitim, sağlık ve iş durumumuzla ilgili ulaşabildiğimiz pek çok hizmet hayatın her aşamasında büyük kolaylık sağlıyor. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız "Çalışma Hayatım" adlı e-Devlet hizmetiyle ise vatandaşlar, çalışma hayatıyla ilgili bilgilere ulaşabiliyor. Bu çerçevede en çok merak edilen konu ise, e-Devlet üzerinden emeklilik sorgulamasının nasıl yapılacağı. İşte, e-Devlet emeklilik yaşı sorgulama ekranı! Ne zaman emekli olurum? Ayrıntılar haberimizde...

e-Devlet emeklilik yaşı öğrenme! Ne zaman emekli olurum?

Geçtiğimiz günlerde e-Devlet Kapısı'nda sunulan "Çalışma Hayatım" adıyla yeni bir bütünleşik hizmet çalışmasının başlatıldığı duyurulmuştu.

Emekliliğe kalan gün sayısı hesaplama artık e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ MODÜLÜNDEN PEK ÇOK İŞLEM YAPILABİLİYOR

"Çalışma Hayatım"da Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetleri bulunuyor.

Çalışma Hayatım bütünleşik hizmetinin emekliler, çalışanlar ve iş arayanlar için modellendiğini anlatan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, bu bütünleşik hizmetle emeklilerin "Emeklilik İşlemleri" modülünden 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemleri gibi pek çok işlemi gerçekleştirebileceğini belirtti.

E-DEVLET EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA EKRANI

e-Devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna 'Çalışma Hayatım' yazarak çıkan seçeneğe tıklayın.

Açılan sayfada "Ne zaman emekli olurum?" başlığı altında prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşı bilgileri yer alacaktır.

E-DEVLET ÇALIŞMA HAYATIM UYGULAMASINA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ

NORMAL ŞARTLARDA NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Ayrıca yine e-Devlet'te yer alan 'Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?' seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada hizmete başlama yılınızı girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz.

e-Devlet emeklilik yaşı öğrenme! Ne zaman emekli olurum? ile ilgili etiketler emeklilik emekli emekli maaşı e-Devlet e devlet emeklilik