Dünya |

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip Venezuela'da halk aç

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Venezuela'da halkın büyük kısmı zor bir süreç yaşıyor.

Venezuela'da uzun süredir devam eden ekonomik krizin boyutları derinleşmeye devam ediyor. Petrol zengini ülkede halkın zor günler geçirdiği ve günde sadece bir öğün yemek yiyebildikleri belirtiliyor.

Daily Telegraph'ta yer alan habere göre, ülkedeki çocukların yarısının gıda sıkıntısı nedeniyle öğün atlamak zorunda kaldığı ve bunun da birçoğunun okula gidememesi anlamına geldiği söyleniyor.

Bazı devlet okullarında çocukların açlıktan bayıldığı, erkek çocuklarının para kazanmak için okulu bırakarak küçük yaşta çalışmaya başladığı belirtiliyor. Açlığın ülkedeki hemen herkesi etkilediği ifade edilirken, futbolcuların beslenemedikleri için bazı maçların da iptal edildiği vurgulanıyor.

Dünyanın petrol rezervi açısından en zengin ülkesi olan Venezuela'da halkın açlıkla mücadelesi devam ederken, ülkenin bu çıkmaza nasıl girdiği ve içinde bulunduğu durum şöyle:Ekonomik krizden bir çıkış yolu arayan Venezuela halkı darbe çağrılarıyla çalkalanırken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden fabrika patronlarını sorumlu tuttu. Maduro, burjuvazi tarafından fabrikalarda üretiminin bilinçli olarak durdurulduğunu ifade ederek, “Burjuvazi tarafından felce uğratılmış üretim kapasitelerine yeniden ulaşılabilmesi için" fabrikalara el konulması çağrısı yaptı.

Öte yandan Venezuela'da muhalif gruplar tarafından Maduro'ya karşı uluslararası müdahale çağrısı yapılıyor. Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe de cuma günü yaptığı açıklamada Venezuela'daki muhalifleri 'korumak' için uluslararası silahlı müdahale çağrısında bulunmuştu.