Dünya

Dünyanın en büyük mülteci kampında heyelan! Arakanlı Müslümanlar öldü!

Dünyanın en büyük mülteci kampına heyelan düştü: Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların (Rohingya) kaldığı Cox's Bazar Mülteci Kampı'nda muson yağmurları nedeni ile meydana gelen heyelan ve sellerde ilk belirlemelere göre 3’ü çocuk toplam 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların (Rohingya) kaldığı Cox's Bazar Mülteci Kampı'nda muson yağmurları nedeni ile heyelan ve sel meydana geldi.

BİRİ ÇOCUK 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Bangladeş hükümetinin mültecilerden sorumlu üst düzey yetkilisi Mohammad Shamsud Douza yaptığı açıklamada, meydana gelen heyelan ve sellerde 6 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Kamptaki 5 kişinin heyelan sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Douza, 1 çocuğun ise sel sularına kapıldığını açıkladı.

Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı) Bangladeş Ülke Direktörü Onno van Manen yaptığı açıklamada, şiddetli yağış nedeni ile meydana gelen heyelan sonucu bir barınağın toprak altında kaldığını ifade ederek, 2 çocuğun bu heyelan sonucu hayatını kaybettiğin aktardı.

Yağışlarda yüzlerce barınağın zarar gördüğünü aktaran van Manen, ailelerin camilere ve okullara sığındığını belirtti.

'BU GİBİ KAMPLAR ÇOCUKLARIN BÜYÜYECEĞİ YERLER DEĞİL'

Van Manen, "Bugün Cox's Bazar'daki şiddetli yağış ve sel, Rohingya mültecilerinin ve özellikle çocukların iklim değişikliğinin etkilerine karşı ne kadar savunmasız olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu gibi kamplar çocukların yaşayıp büyüyeceği bir yer değil. Uluslararası toplum uzun vadeli bir siyasi çözüm bulmalı" dedi.

Yaklaşık 1 milyon Arakanlı Müslüman (Rohingya) 2017 yılında Myanmar'daki askeri baskıdan kaçtıktan sonra dünyanın en büyük mülteci yerleşimi olan Cox's Bazar sınır bölgesindeki kamplarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Sitene Ekle