Dünyada ilk kez bir ordu, 'jetpack' satın aldı: Uçan askerler geliyor!

İsmi açıklanmayan en az bir Güney Asya ülkesi, Jetpack Aviation isimli şirket ile askeri amaçlarla kullanmak üzere jetpack satın almak için bir anlaşma yaptı. Bu ise dünyada bir ilk.

ABD merkezli Jetpack Aviation isimli şirket, JB-12 olarak isimlendirdikleri jetpack moddellerini “isimi açıklanmayan bir Güneydoğu Asya ülkesinin ordusuna” satmak için bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Şirket, resmi internet sitesi üzerinden JB-12 jetpacklerinden ikisini bu orduya 800.000 dolara sattığını açıkladı.

'ASKERİ KULLANIMA YÖNELİK'

The National Interest'te yayımlanan ve M5 Dergi'nin aktardığı habere göre, JB-12, şirketin ürettiği önceki model olan JB-11’in temelde bir güncellemesi. Bu yeni model, eskisinden farklı olarak “özellikle askeri kullanıma yönelik”.

JB-12’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Jetpack Aviation, JB-12’nin yaklaşık 47 kg ağırlığında olduğunu söylüyor, ancak bunun boş bir ağırlık mı yoksa tam dolu yakıt deposu ile ağırlığı mı olduğu belli değil. Aktarılan verilere göre, JB-12, saatte yaklaşık 200 km hıza ulaşabilen ve altı turbojet motor tarafından desteklenmekte. Sivil kullanım için üretilen bir önceki model olan JB-11’in ise boş ağırlığı 52 kg’lık ağırlığıyla askeri kullanım için üretilen JB-12’den 5 kg daha ağırdı.

‘İLERİYE DOĞRU ATILMIŞ ÖNEMLİ BİR ADIM’

Yapılan basın açıklamasında, “Bu anlaşmanın onaylanması, JB-12 JetPack’in çok çeşitli görev gereksinimlerini karşılamak için olağanüstü hava kabiliyetleriyle savunma gücü sağladığını gösteriyor. JetPack’in manevra kabiliyeti, bir dizi standart kasaya sığan küçük boyu ve JB-12’nin yeteneklerini artırmak için Speeder platformumuzla entegrasyon kolaylığı, sağlaması, satışı belirleyen faktörlerdi.”diyor şirketin kurucusu ve CEO’su David Mayman ve ekliyor: ‘Bu sipariş, kalkınma programımızın askeri ihtiyaçları karşıladığını doğruladığı için bizim için ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ediyor”.

 

 

Kaynak: M5 Dergi

Çeviri: Cengiz Büyükuncu

Dünyada ilk kez bir ordu, 'jetpack' satın aldı: Uçan askerler geliyor! ile ilgili etiketler Ordu jetpack ilk dünyada satın