Magazin |

Dünyaca ünlü sanatçı Vangelis Odysseas Papathanassiou yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü Yunan sanatçı Vangelis Odysseas Papathanassiou 79 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü sanatçıyı temsil eden avukatlık ofisi Papathanasiou'nun 17 Mayıs Salı akşamı öldüğünü duyurdu. Papathanassiou'nun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Chariots of Fire, Blade Runner ve Carl Sagan's Cosmos adlı filmler için hazırlamış olduğu bestelerle tanınan Yunan sanatçı Vangelis Odysseas Papathanassiou vefat etti.

KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

Yunan Devlet Ajansı AMNA'nın haberine göre, ünlü sanatçıyı temsil eden avukatlık ofisi, bugün yaptığı açıklamada, Papathanasiou'nun 17 Mayıs Salı akşamı hayatını kaybettiğini duyurdu. Papathanassiou, Paris'te koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Bu acı haber tüm müzik dünyasının dünyaya mal olmuş sanatçı Vangelis'i, Oscar'ların, Mythodea'nın, büyük başarıların ve elektronik müziğin öncüsünü kaybettiğini anlatıyor." ifadesini kullandı.


PAPATHANNASSIOU'NUN KARİYERİ

Ünlü besteci, 1943'te Yunanistan'ın Volos kentinde dünyaya geldi. Papathanasiou, beste yapmaya 4 yaşında başladı, 79 yıllık yaşamına çok sayıda başarı ve ödül sığdırdı.

Birçok film, belgesel ve televizyon programı için de beste yapan sanatçının, "Mythodea" isimli eseri NASA'nın 2001 Misyonu için kullanıldı.

New Age ve elektronik müzik bestecisi olarak ün yapan Papathanasiou, 2002 FIFA Dünya Kupası marşını da besteledi.

1981 İngiliz yapımı olan Ateş Arabaları filmi için bestelediği müzik, Papathanasiou'ya Oscar ödülü kazandırdı.