Sağlık |

Dünya Sağlık Örgütünden "maymun çiçeği virüsü" açıklaması!

Maymun çiçeği salgını endişe yaratmaya devam ediyor... Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, salgının nedenin araştırıldığı aktarıldı. Diğer taraftan, dünyada teyitli 80 maymun çiçeği vakası olduğu ve bunların 50'sinin inceleme altında olduğu açıklandı.

DSÖ açıklamasında maymun çiçeği salgının nedeni ve kapsamını araştırdıklarını belirterek şimdilik 11 ülkede teyit edilmiş 80 vaka olduğunu belirtti. 50 vakanın ise incelendiğini ifade eden DSÖ, denetlemenin artmasına bağlı olarak daha fazla vaka görülebileceği konusunda uyardı. DSÖ açıklamasında endişeleri gidererek “Virüs, bazı ülkelerdeki bazı hayvan popülasyonlarında endemiktir (bölgeye özgü bulaşıcı hastalık), yerel halk ve gezginler arasında ara sıra salgınlara yol açar” ifadelerini kullandı.

Maymun çiçeğinin Kovid-19’dan farklı bir şekilde yayıldığını belirten DSÖ, maymun çiçeğinin yakın temasın yayılmada önemli rolü olduğunu belirtti.

"İNSAN GRUPLARININ DAMGALANMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Kişilerin cinsel tercihlerinin, bazı ülkelerin resmi sağlık kurumlarının vaka açıklamasına yansımasına dikkat çeken DSÖ “Bir hastalık nedeniyle insan gruplarının damgalanması asla kabul edilemez. İnsanların tedavi aramasını engelleyebileceği ve tespit edilemeyen yayılmaya yol açabileceği için bir salgının sona ermesine engel olabilir” dedi.