Dünya

Dünya bu skandalla çalkalanıyor! Belçika'da çok sayıda kadın kafelerde içkisine uyuşturucu konularak tecavüze uğradı!

Dünya, Belçika'da yaşanan bi skandalı konuşuyor. Başkent Brüksel'de iki kafede çok sayıda kadının içkilerine uyuşturucu katılarak tecavüz edildiği iddia edildi. İlgili kafelere soruşturma açılırken, ülkenin kadınları da sokaklara inerek protesto başlattı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de perşembe akşamı bin 300'den fazla kadın, Brüksel kafelerinde yıllardır sürdüğü belirtilen cinsel istismar olaylarını protesto etmek için bir protesto yürüyüşü düzenledi. 

KAFELER ÖĞRENCİ BÖLGESİNDE YER ALIYOR

Tepkilerin odağında, Brüksel'in Ixelles (Elsene) semtindeki öğrenci bölgesinde yer alan ve aynı kişiye ait olduğu belirtilen El Cafe ve Waff adlı iki işletme var.

İKİ GENÇ KADIN OLAYI DUYURDU

Geçen hafta Waff adlı kafeye giden iki genç kadın, "Féminisme Libertaire Bruxelles" adlı kadın örgütünün Instagram sayfasında, bu işletmedeki bir barmenin içkilerine uyuşturucu katarak tecavüz ettiğini duyurdu.

 

KADINLARDAN PEŞ PEŞE TECAVÜZ AÇILAMASI GELİYOR

Aynı kişiye ait iki kafenin boykot edilmesi çağrısının yer aldığı paylaşımın altına, yaklaşık 25 kadın, Waff ve El cafe adlı işletmelerde farklı tarihlerde cinsel istismara uğradıklarını yazdı. Kadınların anlatımlarına göre, cinsel istismar olayı 6 yıldan bu yana devam ediyor.

YARI ÇIPLAK HALDE KENDİLERİNİ SOKAKTA BULDULAR

Bir kadeh içki içtikten sonra birkaç saat boyunca bilincini kaybettiğini söyleyen kadınlar, tecavüze uğradıktan sonra yarı çıplak vaziyette ya bir evde ya da sokakta uyandıklarını anlatıyor.

Belçika medyasına göre, bazı kurbanlar kaçmayı başardı ve partnerleri tarafından eve götürüldü. Birçok kurban, kendilerine inanılmayacağı korkusuyla polise gitmedi.

RTBF kanalı, kafede içkisine uyuşturucu katıldığını 8 kadınla görüştü. Bu kadınlardan 4'ü uyuşturulduktan sonra tecavüze uğradıklarını söyledi.

17 KADIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Brüksel Savcılığı, Ixelles'teki kafelerde meydana geldiği belirtilen cinsel suçlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Sosyal medyada, şu ana kadar 17 kadının suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Waff adlı kafenin yöneticileri, barmenle ilgili sorundan haberdar olmadıklarını öne sürerek, bu kişinin işine son verildiğini söylüyor. Ancak Belçika medyasına göre, söz konusu barmen aynı işverene ait olduğu belirtilen 100 metre ilerideki El Cafe'ye gönderildi ve çalışmaya devam ediyor.

 

300'DEN FAZLA KADINLAR PROTESTO YÜRÜYÜŞLERİ DÜZENLEDİ

Brüksel'de bin 300'den fazla kadın, Ixelles semtinde toplanarak, cinsel şiddeti protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenledi.

"Kurban, sana inanıyoruz. Saldırgan, seni görüyoruz" pankartı ile yürüyen kadınlar, daha fazla güvenlik ve cinsel şiddetin önlenmesi çağrısında bulundu.

Gösteriye katılan bir kadın öğrenci, "Bir barmenden sipariş ettiğiniz içeceğinize haberiniz olmadan bir şey konabileceğini bilmek korkunç" dedi.