Koronavirüs |

DSÖ'den sürü bağışıklığı tepkisi: Ahlak dışı

Dünya Sağlık Örgütü'nden sürü bağışıklığını savunanlara sert tepki. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınıyla mücadelede sürü bağışıklığı sisteminin belirlenmesini ve virüsün hiçbir önlem alınmadan dolaşmasına izin verilmesini ahlak dışı olarak nitelendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle kuruma bağlı pandemi uzmanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Dünya genelinde son 4 gündür vaka sayılarında her gün yeni bir rekorun kırıldığına dikkat çeken Ghebreyesus, "Birçok şehir ve ülke, hastaneye yatışlarda ve yoğun bakım doluluk oranlarında artış olduğunu bildiriyor." dedi.

Son günlerde virüsün yayılmasına izin vererek, sözde "sürü bağışıklığına ulaşma" kavramı hakkında bazı tartışmalar yaşandığını hatırlatan Ghebreyesus, "sürü bağışıklığının" aslında aşılama için kullanılan bir terim olduğunu belirtti.

"Örneğin, kızamığa karşı sürü bağışıklığı, nüfusun yaklaşık yüzde 95'inin aşılanmasını gerektirir." diyen Ghebreyesus, kalan yüzde 5'in ise kızamığın aşılananlar arasında yayılmamasıyla korunacağını ifade etti.

Ghebreyesus sonra da, "Diğer bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz bırakarak değil, virüsten korumakla sağlanır." ifadesini kullandı.

KORONAVİRÜS TEKRAR BULAŞABİLİYOR

Pandemiyle mücadelede "sürü bağışıklığı" stratejisi uygulanması yönündeki görüşlere tepki gösteren Ghebreyesus, "Öncelikle, Kovid-19 bağışıklığı hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Halk sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir pandemiye yanıt verme stratejisi olarak sürü bağışıklığı kullanılmamıştır. Bilimsel ve etik açıdan sorunludur." diye konuştu.

Kovid-19'a yakalanan pek çok insanda ilk haftalarda "bağışıklık tepkisi" oluşacağını aktaran Ghebreyesus, ancak bu tepkinin ne kadar güçlü ve kalıcı olduğunu ise bilmediklerini söyledi.

Ghebreyesus, "Bazı ipuçlarımız var ama resmin tamamını göremiyoruz. Ayrıca Kovid-19 bulaşmış kişilerin, ikinci kez virüsü kaptığına dair bazı örnekler de var. Bu nedenle, virüsün kontrolsüz bir şekilde dolaşmasına izin vermek, gereksiz enfeksiyonlara, acı çekmeye ve ölüme izin vermek anlamına gelir." uyarısında bulundu.

"AHLAK DIŞI"

Kovid-19'un sadece yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan insanları öldürmediğini, her yaştan kişinin bu virüs nedeniyle öldüğünü vurgulayan Ghebreyesus, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tam olarak anlayamadığımız tehlikeli bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek, basit bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir. Ancak pek çok seçeneğimiz var. Ülkelerin bulaşmayı kontrol etmek ve hayat kurtarmak için yapabileceği ve yaptığı birçok şey var. Bu, virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek ile toplumlarımızı kapatmak arasında bir seçim değil."

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.