Dünya

DSÖ uyardı: Hint varyantının bulaşıcılığı çok yüksek

Dünya Sağlık Örgütü, 'Delta varyantı' olarak bilinen Hindistan mutasyonu ile ilgili uyarı yaptı. Yapılan açıklamada söz konusu varyantın İngiliz varyantına göre daha yüksek bulaşıcılığa sahip olduğu vurgulanarak, Hint mutantının baskın varyant haline geldiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel olarak baskın yeni tip koronavirüs (Covid-19) türünün, ilk olarak Hindistan'da görülen Delta varyantı olduğunu açıkladı. NTV'de yer alan habere göre, DSÖ'den bilim insanları, Delta mutasyonunun daha bulaşıcı olduğunu ve bu yüzden baskın varyant haline geldiğini söylüyor.

Aşıların varyanta karşı etkinliğini belirlemek içinse daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtiliyor.

İNGİLİZ VARYANTINA GÖRE YÜZDE 65 DAHA BULAŞICI

İngiltere'de ise yeni vakaların yüzde 99'unu Delta varyantı oluşturuyor. İngiltere Sağlık kurumu, Delta varyantının, ilk kez İngiltere'de görülen Alfa varyantına göre ev içinde yüzde 65 daha bulaşıcı olduğunu ve gençlerde daha sık görüldüğünü açıkladı.

Günün Videosu
Küresel ısınma ve iklim krizinin yol açtığı çevre felaketleri dünya genelinde peş peşe yaşanmaya devam ediyor. Almanya'dan sonra şimdi de Çin sele teslim oldu. Çin'in Henan eyaletinde sağanağın yol açtığı sel nedeniyle en az 12 kişi yaşamını yitirdi, 100 binin üzerindeki kişi de tahliye edildi. Felaketin yaşandığı bölgeden gelen görüntüler içler acısı. Sel sularına kapılan bir kişiyi kurtarmak isterken sele kapılan adamın yürek yakan görüntüsü izleyenlere adeta dehşeti yaşattı.